19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Komora učiteľov kritizuje mimovládku IPčko. Dostalo dotácie bez súťaže

Slovenská komora učiteľov (SKU) upozorňuje na dotácie pre mimovládnu organizáciu IPčko od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ). Komora tvrdí, že rezort im poskytol peniaze bez súťaže.

„Napriek chvályhodnej práci Ipčka – jednej z mnohých mimovládnych organizácií, ktorá dnes robí veľa práce pre podporu duševného zdravia, detí i rodín, je zarážajúce, že ministerstvo školstva opakovane poskytuje dotácie iba jednej z nich a to bez akejkoľvek súťaže,“ uviedla SKU v statuse na sociálnej sieti. Podľa nich občianske združenie v roku 2022 v priebehu pol roka dostalo od rezortu školstva sumu 220-tisíc eur. Táto dotácia bol poskytnutá jednej organizácii v systéme priamou zmluvou. Išlo napríklad o prostriedky na influencerskú kampaň vo výške 20-tisíc eur či na nákup počítačov, kde mal jeden kus stáť 1 200 eur. Podľa Komory sú i ďalšie organizácie, ktoré sa venujú podpore utečencov, krízovej intervencii, inkluzívnemu vzdelávaniu, týraným či sociálne znevýhodneným deťom, ale i ďalšiemu. „Tie nemajú nárok na bezplatnú a ničím nerušenú jednorazovú podporu?“ spýtala sa SKU.

Mimovládna organizácia IPčko sa voči tomu ohradila v komentári pod príslušným statusom. Poukázala, že desať rokov sa venujú odbornej psychologickej pomoci, ktorá je anonymná a bezodplatná. Je určená každému, no primárne mladým ľuďom. IPčko tiež uviedlo, že roky to robili v podstate dobrovoľnícky, hoci vždy odborne a portfólio svojich služieb rozširujú. „V posledných rokoch sa nám veľkým sústredeným a intenzívnym úsilím darí si naše činnosti pokryť z príspevkov darcov (jednotlivcov) firemných partnerov a naozaj len v posledných dvoch rokov sa k nášmu úsiliu pridalo aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, čo si nesmierne vážime,“ vysvetlilo občianske združenie.

IPčko v Nitre otvorilo kontaktné miesto anonymnej psychologickej pomoci mladým

IPčko dodalo, že z troch dotácií v rokoch 2021 a 2022 zrealizovali tri kluby pomoci pre verejnosť, a to v Bratislave, Prešove a Trnave. Na sklonku pandémie tiež realizovali projekt psychologickej podpory pre maturantov, ktorú sprevádzala kampaň na sociálnych sieťach, aby sa k mladým dostali informácie o pomoci. „V projekte sa realizovali tiež aj tzv. „triednické hodiny“ pre mladých, ktorí boli silno zasiahnutí pandémiou a tiež vznik špeciálnej linky podpory pre mladých maturantov (ozvalo sa nám 6000 maturantov, ktorí reagovali na aktivity projektu, 13 000 ďalších mladých ľudí hovorilo s nami o tlaku na výkon a o strese zo školy),“ uviedlo ďalej IPčko. Doplnilo, že rezort školstva podporil ich vznik, no nie ďalšiu prevádzku. Tú spolu s odmenami pre odborných zamestnancov platia oni sami, rovnako si na to zaisťujú prostriedky sami.

„Čo sa týka počítača za 1200€ bola to položka v rozpočte, plánovali sme kúpu vysokofunkčných NTB pretože Klub v Trnave je zameraním pre mladých gamerov, nakoniec sme kúpili NB s priemernou cenou 1028€,“ spresnila nezisková organizácia. Dodali, že si cenia podporu rezortu školstva, tak ako aj prácu ostatných neziskových organizácií, o ktorej vedia a s mnohými z týchto organizácií roky spolupracujú.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x