23.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Suchý február: Alkohol je najčastejšou príčinou hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach

Alkohol je najčastejšou príčinou hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

alkohol, domáce
Piť, či nepiť?

Liečba duševných problémov, na ktorých začiatku je nadmerné pitie alkoholu, si vlani vyžiadala najvyššie náklady spomedzi všetkých ochorení súvisiacich s duševným zdravím. V rámci kampane Suchý február upozorňujú odborníci na alarmujúci vzťah Slovákov k alkoholu. Pomoc odborníkov na liečbu duševných porúch vlani podľa štatistík zdravotnej poisťovne Dôvera najčastejšie vyhľadávali ľudia s depresiou, panickými poruchami alebo poruchami vývinu.

„Ak sa však pozrieme na celkovú nákladovosť diagnóz, ktoré súvisia s duševným zdravím, poruchy psychiky a správania spojené s užívaním alkoholu medzi nimi vyčnievajú. Len Dôvera vynaložila na liečbu pacientov, ktorých do psychiatrickej ambulancie doviedol problém s alkoholom, takmer 7 miliónov eur,“ upozorňuje riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v poisťovni Dôvera Marian Faktor. Odborníci súčasne upozorňujú na takzvanú poddiagnostikovanosť alkoholizmu. Odhaduje sa, že iba 10 percent pacientov so závislosťou od alkoholu je diagnostikovaných, percento liečených je ešte nižšie.

Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu. „Najčastejšie somatické zdravotné dôsledky sú poškodenia pečene vrátane cirhózy pečene, poškodenia pankreasu, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenie, diabetes mellitus, epilepsia. V neposlednom rade sú to otravy, úrazy a napadnutia, sebapoškodzovanie a podobne,“ dodala námestníčka riaditeľa Odborného liečebného ústavu psychiatrického v Prednej Hore Zuzana Krajňáková. V tomto zariadení sa podľa nej za posledné dva roky znížil priemerný vek pacientov. V roku 2021 to bolo 41,1 roka, aktuálny priemerný vek odliečených pacientov je 38,1 roka.

Medzi najnákladnejšie psychiatrické diagnózy podľa dát poisťovne Dôvera patria poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu, paranoidná schizofrénia a depresia. Dáta z NCZI ukazujú, že v psychiatrických ambulanciách v roku 2021 lekári vyšetrili 27,2 tisíca osôb na poruchy psychiky a správania zapríčinených užívaním alkoholu. Ide o viac ako 7 percent z celkového počtu vyšetrených osôb, o najnižší počet v sledovanom období rokov 2011 až 2021 a mierny pokles aj oproti predchádzajúcemu roku. Závislých od alkoholu bolo 20,6 tisíca osôb, čo je 75,8 % z celkového počtu vyšetrených osôb, ktorých zdravie poškodil alkohol. Prvýkrát v živote lekári diagnózu závislosti od alkoholu zistili 3,8 tisíca osobám. Ide o najnižší prírastok za celé sledované obdobie od roku 2011.

V roku 2021 sa na Slovensku stalo 548 samovrážd, z toho tretina samovrážd sa udiala pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej psychotropnej látky. Podiel samovrážd za prítomnosti alkoholu u mužov bol 35,6 %, u žien 17,2 %. Trend počtu samovrážd v posledných rokoch klesal, v roku 2021 sa však ich počet zvýšil o 59 oproti predchádzajúcemu roku a o 50 samovrážd oproti roku 2019.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x