18.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Komárno: Vo vyradenom kryte civilnej ochrany vznikne Múzeum studenej vojny

Vo vyradenom kryte civilnej ochrany v Dome Matice slovenskej v Komárne vznikne Múzeum studenej vojny. Slávnostne otvorené by malo byť počas Komárňanských dní, ktoré sa zvyčajne konajú na prelome apríla a mája. Informoval o tom riaditeľ Domu Matice slovenskej v Komárne Jozef Černek.

„Kryt civilnej ochrany v podzemí nášho matičného domu bol vyradený z oficiálnych krytov, preto sme rozmýšľali, ako ho sprístupniť verejnosti tak, aby to malo aj vzdelávací rozmer,“ povedal Černek.
      Priestory bývalého krytu civilnej ochrany by mali byť zrekonštruované do podoby, ako vyzerali podľa najprísnejšej normy v roku 1970. „Zároveň chcem vyzvať ľudí, aby darovali inventár z tohto obdobia do zariadenia dobového bytu. Vítané sú zachované stoličky, skrine, záclony, televízor či rádio,“ vyzval verejnosť Černek.

Komárno: Vo vyradenom kryte civilnej ochrany vznikne Múzeum studenej vojny
Foto: matica.sk NN

Kryt civilnej ochrany má kapacitu 500 osôb. Má vybudovaný vlastný vodovod a filtráciu. Dobrovoľníci zariadia dve miestnosti z 11 pôvodným inventárom s odbornou pomocou odboru civilnej ochrany Okresného úradu Komárno. V ďalších dvoch miestnostiach vznikne menšie vodárenské múzeum pri príležitosti 120. výročia vybudovania Vodárenskej veže v Komárne. Postarajú sa o to odborníci z Vodární a kanalizácií mesta Komárno.

Návštevníkov múzea budú počas prehliadky sprevádzať divadelníci Slovenskí rebeli v pionierskych rovnošatách. Zažijú simulované poplachy, skúšanie masiek a tí najodvážnejší môžu jednu noc prespať v dobovom byte za pancierovými dverami bez kontaktu s okolitým svetom. „Zmyslom Múzea studenej vojny je predovšetkým to, aby si ľudia opäť uvedomili hodnotu mieru a odmietli návrat do obdobia strachu a vojnových hrozieb, aké sme aj my kedysi zažívali v socialistickom Československu,“ povedal Černek.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články