15.9 C
Nitra
sobota, 1 októbra, 2022

Takto sa zmení Svätoplukovo námestie: Za 200 tisíc?! Obertáš sa neodvažuje odhadnúť, či tá suma bude konečná…

Spomínate si ešte na to, keď radnica rozhodla, že ide oživiť a zmodernizovať Svätoplukovo námestie v Nitre?

Malo ísť pôvodne o debarierizáciu parčíka, mobilnú zelenú stenu, vytýčenie čiar historických budov, vodný žľab, oddychový pavilón s galériou a kaviarňou, tieniace moduly, debarierizáciu schodov od Mostnej ulice.

Takto sa zmení Svätoplukovo námestie: Za 200 tisíc?! Obertáš sa neodvažuje odhadnúť, či tá suma bude konečná...
Zdroj: mesto Nitra

To sú zmeny, ktoré sa mali udiať so Svätoplukovým námestím v roku 2019 – 2020. Mesto tieto zmeny ohlásilo na tlačovke k výsledkom participatívneho workshopu Hackathon – Hlavné námestie.

Napokon sme sa všetci dočkali. Na námestie pribudli tzv. moduly, ktoré mnohí kritizovali predovšetkým za cenu, ktorú za ne mesto zaplatilo. Za moduly radnica zaplatila víťazovi verejnej súťaže 95.820 eur. 

Artur BEKMATOV: O vyľudnenom námestí a premrhaných peniazoch

Čo čert nechcel, tento týždeň vyšla správa, že centrum Nitry by sa malo v krátkej budúcnosti zmeniť. Mesto vraj znova pripravuje modernizáciu Svätoplukovho námestia, v rámci ktorej by mala pribudnúť nová zeleň, vodný prvok i bezbariérová rampa.

A to všetko iba za … 100 tisíc eur.

Celkové náklady na modernizáciu námestia by podľa Hattasa mali dosiahnuť sumu približne 100.000 eur. „Je už určená predpokladaná hodnota zákazky, podľa ktorej je vodný prvok nacenený na 50.000 eur a debarierizácia je okolo 20.000 eur. K tomu ešte musíme prirátať mobilnú zeleň, opravu mobiliáru a nárasty cien. Konečnú sumu však ukáže až verejné obstarávanie,“ dodal primátor.

Takto sa zmení Svätoplukovo námestie: Za 200 tisíc?! Obertáš sa neodvažuje odhadnúť, či tá suma bude konečná...
Moduly na námestí

Takže, modernizácia námestia bude stáť Nitrančanov 200 tisíc?!

Keďže ma to zaujíma, dnes som sa na túto modernizáciu spýtala poslanca mestského zastupiteľstva a pre mnohých aj budúceho primátora, Pala Obertáša.

Takto sa zmení Svätoplukovo námestie: Za 200 tisíc?! Obertáš sa neodvažuje odhadnúť, či tá suma bude konečná...
Poslanec Palo Obertáš

Pokiaľ ma pamäť neklame, na modernizáciu námestia v Nitre bolo asi pred troma rokmi vyčlenených 100 000 eur.  Na čo mali pôvodne slúžiť tieto peniaze a čo malo byť za ne urobené?

Na zastupiteľstve, kde sa schvaľovalo 100 000 EUR nám bolo prezentovaných 6 úprav, ktoré mali byť zrealizovaná v rámci Hackathonu. O rok na to kvôli korone pribudlo na námestí 8 ks „kontroverzných“ modulov za 95 820 eur, takže z prezentovaných 6 úprav sa nakoniec spravila len jedna.

Svätoplukovo námestie má oživiť vodný prvok, zeleň i bezbariérová rampa

Centrum Nitry by sa malo vraj malo v krátkej budúcnosti znova zmeniť. Mesto pripravuje modernizáciu Svätoplukovho námestia, v rámci ktorej by má pribudnúť nová zeleň, vodný prvok i bezbariérová rampa. Bude to stáť 100 tisíc eur. Súhlasili s tým poslanci?

Na poslednom mimoriadnom zastupiteľstve dával viceprimátor Špoták pozmeňovací návrh k rozpočtovým opatreniam, kde bolo navrhnuté vyčleniť z rozpočtu sumu 95 000 EUR na položku – Svätoplukovo námestie – opatrenia na znižovanie dopadu zmeny klímy a debarierizáciu. Tento návrh bol síce schválený väčšinou v MsZ, ale keďže poslanec Greššo dal návrh, aby sa celý materiál vrátil na dopracovanie a jeho návrh bol schválený tiež, tým pádom neprešiel ani pozmeňovák p. Špotáka, ale určite bude v takomto duchu predložený opätovne na marcové zastupiteľstvo.

Znamená to, že modernizácia námestia bude stáť 200 000 eur?

Neodvažujem sa odhadovať, či je táto suma konečná, keďže vedenia mesta má mnoho vízií, ktoré chcú ešte pred koncom volebného obdobia naplniť.

Tak čo, je to málo, veľa, alebo tak akurát?

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články