26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Katarína R. Neveďalová: Verím, že prezidentka nechce byť spolu s Hegerom HROBÁRKA vyšehradskej spolupráce

Neverím, čo čítam v poslednej dobe. To naozaj smerujeme k tomu, že zanikne V4 po 30 rokoch a to počas slovenského predsedníctva v tejto organizácii ? Prezident Pavel veľmi oslabuje Vyšehradskú štvorku a naša pani prezidentka mu v tom sekunduje.

Stojím na pôde Európskeho parlamentu. Budúci rok oslávime 20 rokov od vstupu, dovolím si povedať, že vďaka spolupráci V4 sme už od 2004 v Európskej únii. Vďaka podpore ostatných 3 krajín sme nezostali za bránami ako Rumunsko a Bulharsko, ktoré vstúpili až o 3 roky neskôr a dodnes nemajú ani Schengen ani euro. Spojenectvo medzi štátmi V4 nám pomohlo aj v iných medzinárodných organizáciách

Pán prezident, tak ako Česi sú naši bratia, tak Poliaci a Maďari sú naši susedia a najbližší spojenci.

R. Takáč: Pre podozrenie z NEKALÝCH praktík šéfa SPF podávam na neho TRESTNÉ oznámenie

30 rokov sa zastávame jeden druhého, držíme spolu a ostatné štáty Únie nás museli rešpektovať aj v situácii keď proti nám stáli všetci ostatní. Práve vďaka spolupráci V4 sme dokázali vybojovať pre naše krajiny vyššiu podporu z eurofondov, možnosť čerpať financie o rok dlhšie a vždy sme boli vnímaní ako silný spoločný región. Bolo štandardom pred rokovaniami nielen v EÚ, ale aj v iných organizáciách, aby si predstavitelia V4 spolu sadli a dohodli si spoločný postoj a ako sa podržia.

Každá krajina má svoje priority a rozdielne názory, ktoré niekedy s ostatnými kolidujú, napriek tomu sa doteraz podarilo V4 zachovať, bez ohľadu na to, či vládla pravica alebo ľavica. V4 prežila konflikty na Balkáne či inde vo svete, aj rôzne postoje v transatlantických otázkach či vzťahy so štátmi na východ od nás. Česko nemá s Maďarskom ani milimeter spoločnej hranice, ľahko sa im vylučuje. My jediní sme ako krajina v strede a V4 nás obkolesuje.

O dôležitosti dobrých vzťahov s Čechmi snáď ani netreba hovoriť.

S Poľskom nás napríklad spája bytostný záujem o dobré vzťahy s Veľkou Britániou, pretože tam žije veľa našich aj poľských občanov. S Maďarskom napríklad veľa Slovákov maďarskej národnosti, ale aj závislosť na ruskej rope a plyne. Túto našu spoluprácu nám iné členské štáty právom závideli. Teraz však hrozí, že v dôsledku unáhlených neuvážených vyhlásení dvoch politikov už žiadna nebude.

Rozdeľuj a panuj platilo počas celých známych dejín ľudstva. Dajme si pozor na to, čo si želáme, môže sa nám to totiž splniť a nakoniec ostaneme na všetko sami. Slovensko má 5 miliónov obyvateľov a tomu zodpovedajúcu silu pri rokovaniach.

Otázka dňa znie – padne nakoniec V4 pre silácke reči dvoch prezidentov? Prezidentka Čaputová povedala, že zdieľa s českým prezidentom množstvo spoločných hodnôt. Vymeníme teda dlhoročných spojencov za 15 minút slávy a za spoločnú návštevu Ukrajiny?

Žiadam pani prezidentku, aby prehodnotila svoje vyjadrenia. Zvolili ju ľudia v priamych voľbách, aby zastupovala v prvom rade našich občanov a aby chránila záujmy nášho štátu. A spolupráca vo V4 je v našom národnom záujme. A verím, že pani prezidentka nechce byť v učebniciach dejepisu spolu s Hegerom ako hrobárka vyšehradskej spolupráce.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x