20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Július STRNISKO: Dnes si pripomínane jeho nedožité 63. narodeniny

„Tak ako Karabin, aj Július Strnisko zápasnícky vyrastal v rodnej Nitre pod vedením trénera Jozefa Svitača v oddieli AC. Takisto ako on odišiel krátko po dosiahnutí plnoletosti za lepšími podmienkami do Rudej hvězdy Praha,“ napísal o ňom Ľubomír Souček na stránke olympic.sk.

„Farby policajného klubu obliekal trinásť rokov, počas ktorých sa podobne ako jeho o tri roky starší a podstatne ľahší súputník stal ozajstnou voľnoštýliarskou stálicou. Na rozdiel od Karabina nedosiahol nikdy na svetovú medailu, ale z olympiády v Moskve si aj on doniesol bronz. Urastený chlap s prezývkou Drobček sa dokázal preniesť aj cez sklamanie z vynútenej neúčasti na OH 1984 v Los Angeles a kariéru si predĺžil až do olympiády 1988 v Soule. Strnisko bol najmladší zo šiestich detí. Do telocvične ho zlákal príklad o poldruha roka staršieho brata Petra, ktorý na ňom doma občas názorne „predvádzal“, čomu ho naučili na žinenkách. Julo nechcel byť doma bitý a túžil sa mu vyrovnať. Zápasnícke kariéry bratov potom dlhý čas bežali paralelne. Aj Peter bol v príprave na OH 1980 v Moskve, lenže jeho sen ukončilo zranenie.“

Viac si o Júliusovi Strniskovi prečítajte tu.

Július STRNISKO: Dnes si pripomínane jeho nedožité 63. narodeniny
497573 25.07.1980 Золотой призер Олимпиады, советский борец Илья Мате (до 100 кг) и бронзовый призер Юлиус Стрниско (ЧССР) ( слева) на соревнованиях по вольной борьбе. XXII Олимпийские игры. 19 июля – 3 августа 1980 года. Владимир Родионов/РИА Новости

Vrcholom kariéry jedného z najúspešnejších zápasníkov-voľnoštýliarov v slovenskej histórii bol zisk bronzovej medaily na olympijských hrách 1980 v Moskve v hmotnostnej kategórii do 100 kg. Pod piatimi kruhmi štartoval aj o osem rokov neskôr na olympijských hrách v Soule. V rokoch 1982 a 1983 si vybojoval na majstrovstvách Európy dve bronzové medaily. (wikipedia)

Július STRNISKO: Dnes si pripomínane jeho nedožité 63. narodeniny
Dodnes je vzorom mladých nitrianskych zápasníkov.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články