21.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Jeden a pol tony mexického metamfetamínu v Nitre: Zlikvidujú ho, ak odsúdia ďalšieho Holanďana

Jeden a pol tony mexického metamfetamínu objavili colníci v máji minulého roka v Nitre.

Napriek informačnému embargu podrobnosti o drogovej zásielke zverejnila ešte minulý rok Finančná správa. Zverejnenie informácií ohrozilo vyšetrovanie a je preto predmetom trestného konania Policajnej inšpekcie. Informáciu, ako to dopadlo, nemáme.

Jeden a pol tony mexického metamfetamínu v Nitre: Zlikvidujú ho, ak odsúdia ďalšieho Holanďana
foto: finančná správa SR

Drogy zachytili ešte koncom mája, keď ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra kontrolovali dve kovové nádrže na kvapaliny. Zásielka prišla po známej drogovej trase z Mexika, cez chorvátsky prístav s tým, že na Slovensku mala byť preclená, aby sa mohla voľne pohybovať po zvyšku EÚ. Cieľovou krajinou dodávky mala byť Austrália.

Podľa informácií, ktoré sme získali, dvaja muži už v auguste minulého roka pricestovali na Slovensko, kde pod zámienkou legálneho podnikania zabezpečili založenie obchodnej spoločnosti Heavy Steel Solutions s.r.o. Bratislava, ktorej konateľom sa stal občan Maďarska Zoltán Csendes. Práve prostredníctvom neho objednali 3. marca 2020 zo spoločnosti CHEMUTAL SUPPLIES S DE RL DE CV so sídlom v Cancune v Mexiku prepravu dvoch kusov železných nádrží z mesta Cancun do Rijeky v Chorvátsku. Tento náklad 14.mája 2020 v prístave vyložili a v mene slovenskej spoločnosti Heavy Steel Solution,s.r.o. zabezpečili ich prepravu na územie Slovenskej republiky. Tu náklad skončil v Nitre na colné prejednanie.

Pätnásteho mája  asi o ôsmej hodine ráno, tovar, ktorý bol deklarovaný ako dve prázdne opieskované nádrže, kontrolovali colníci pomocou mobilného skenovacieho zariadenia, špeciálnou technológiou na kontrolu zloženia materiálu, aj služobného psa. O päť dní neskôr bola deklarantovi oznámená lehota, aby sa dostavil na prehliadku tovaru a poskytol potrebnú súčinnosť. Tá spočívala v tom, že sa mal pristaviť žeriav a otočiť deklarované oceľové nádrže na bočnú stranu a vyvŕtať 34 dier do nádrže. Keďže ten sa nedostavil, tvrdil, že je v zahraničí,  colníci začali prehliadku sami. Po navŕtaní asi šestnástej diery sa zistilo, že na konci vrtáku sa zachytil biely prášok, kryštálik neznámeho pôvodu. Uskutočnila sa analýza bielej látky pomocou špeciálneho laserového spektrometra RAMAN a zistilo sa, že sa jedná o metamfetamín. Prípad v tom momente prevzala NAKA.

Jeden a pol tony mexického metamfetamínu v Nitre: Zlikvidujú ho, ak odsúdia ďalšieho Holanďana
foto: finančná správa SR

Vo vnútorných priestoroch nádrží sa našlo a zaistilo 497 balíkov obsahujúcich celkovo 1498,908 kilogramu bieleho kryštalického materiálu s priemernou koncentráciou 78 percent hmotnostných metamfetamínu, obsahujúce 1169,148 kilogramu absolútneho metamfetamínu, zodpovedajúceho 29 228 706 až 116 914 824 bežným jednorazovým dávkam drogy, čo predstavuje hodnotu zaisteného metamfetamínu od  74 945 400 eur až do výšky 119 912 640 eur (!). Cena obvyklej dávky sa na čiernom trhu pohybuje okolo 10 eur. Ako sme spomenuli, išlo o 78-percentný koncentrát, ktorý bol určený na ďalšie riedenie.

Jeden a pol tony mexického metamfetamínu v Nitre: Zlikvidujú ho, ak odsúdia ďalšieho Holanďana
foto: finančná správa SR

Franka R. súd uznal za vinného, že spoločne s Leonom V.., voči ktorému je vedené samostatné trestné konanie, ako aj s ďalšími osobami, sa ako členovia medzinárodnej organizovanej skupiny pôsobiacej na území viacerých štátov, sa minimálne od mesiaca júl 2019 spolčili za účelom získania finančného profitu z nelegálnej distribúcie a predaja metamfetamínu. Jednotliví členovia tejto skupiny neustále navzájom komunikovali nielen pri osobných stretnutiach uskutočnených, okrem iného, v meste Marbella v Španielsku, v mestách Zaltbommel, Rotterdam, Haag-Scheveningen, Schiedam a Oss v Holandsku, ako aj v mestách Mexico City a Puerto Vallarta v Spojených štátoch Mexických (Mexiku), ale aj prostredníctvom šifrovanej komunikácie cez zariadenia Encrochat. „K dispozícii máme ich celú komunikáciu. Na základe medzinárodnej justičnej spolupráce nám ju poslali Francúzi,“ povedal nám hovorca nitrianskej krajskej prokuratúry Jaroslav Maček. Franka R. súd odsúdil na 9 rokov nepodmienečne, bude pravdepodobne vydaný do Holandska, kde si trest odpyká.

Jedného Holanďana už odsúdili

Na druhého Holanďana bude podaná obžaloba

Na Slovensku sú v súčasnosti dvaja členovia gangu. Jeden je už odsúdený a čaká na vydanie rozhodnutia, ktoré mu umožní odpykať si trest v Holandsku. Na druhého podá prokurátor v najbližších dňoch obžalobu. Po ďalších troch cudzincoch z drogového kartelu je stále vyhlásené pátranie, štvrtý zomrel.

Drogy stále nezlikvidovali

Takmer 1,5 tony pervitínu sa nachádza na utajenom mieste v Nitrianskom kraji. Zničiť ich plánujú, až keď bude vynesený rozsudok aj nad druhým Holanďanom. Usvedčuje ho už odsúdený Franka R., ktorý pred súdom opísal, ako zásielku v Mexiku pripravovali a dohadovali. Mal sa dokonca osobne stretnúť s bossom kartelu, ktorého sprevádzali nielen bodyguardi, ale aj skorumpovaná polícia.

Druhý Holanďan, ktorý ešte len na rozsudok čaká, vinu popiera.

Oboch cudzincov priviezli na Slovensko vlani na jeseň. Holandské kráľovstvo ich vydalo s výhradou – v prípade uznania viny sa má u nich aplikovať maximálny trest podľa holandského práva, je podstatne nižší ako u nás.

Podobný prípad v Austrálii

Rovnaké nádrže, ako tie na Slovensku, zadržali už skôr v Austrálii, páchateľov však zatiaľ nemajú. Zásielka rovnako pochádzala z Mexika. „Požiadali nás o právnu pomoc, chcú vedieť nejaké informácie a porovnať ich s tým, čo zistili. Zjavne to spolu súvisí,“ uviedol Jaroslav Maček.

(heď)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články