28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Je čas otvoriť petičnú akciu a v referende skrátiť volebné obdobie tejto vlády

Dnes po zasadnutí Predsedníctva strany SMER – SD v Banskej Bystrici na tlačovej besede predseda strany Robert Fico uviedol, že Predsedníctvo sa zaoberalo okrem iného nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami.

Zopakoval, že pre Slovensko je najlepšia alternatíva spolupráca SMERu a HLASu. Ďalej potvrdil, že v rámci opozičnej politiky nestačí robiť len mimoriadne schôdze Národnej rady (NR) SR, tlačové konferencie alebo protesty.

„Myslíme si, že opäť prichádza doba, kedy by ľudia mali dostať do rúk demokratický, legitímny nástroj, aby mohli ukončiť funkčné obdobie tejto neschopnej vlády. Myslím si, že to nemusíme nejako špeciálne komentovať, že taká doba tu je. Kto sleduje verejnú diskusiu, kto sleduje médiá, tak sa už musí chytať za hlavu pozerajúc sa na to, čo títo pán vo vládnej koalícii predvádzajú. Každý jeden deň, čo sú vo vláde, ohrozujú životnú úroveň ľudí, vykašľali sa na ľudí, nič neprijali. Nech mi niekto nerozpráva, že boli prijaté nejaké reformy. Aké boli prijaté reformy? Žiadne. Nech mi niekto nerozpráva, že prijali nejaký balíček, ktorý má pomôcť ľuďom proti zdražovaniu.

Je čas otvoriť petičnú akciu a v referende skrátiť volebné obdobie tejto vlády

Čo prijali? Rodina, ktorá má deti, dostane v máji 75 eur ako rodinný prídavok navyše, potom dostane štyri eurá mesačne v roku 2022 na rodinný prídavok a plus v priemere asi 23 eur bude daňový bonus. Naviac všetko berú mestám a obciam, ktoré sa dostali do obrovského konfliktu s touto vládnou koalíciou,“ vymenoval R. Fico. Preto po všetkých týchto formách opozičnej práce sa SMER – SD rozhodol opätovne otvoriť petičnú akciu za predčasné parlamentné voľby. Opäť však má „kľúče od miešačky“ prezidentka, ktorá bude robiť všetko pre to, aby referendum zmarila. To ale strane nemôže brániť v tom, aby ľudia rozhodli, či si želajú v referende ukončiť funkčné obdobie tejto NR SR a tejto vlády.

Poškodenie očkovaním je závažnejšie, než sa očakávalo – klienti sa sťažujú na bezradnosť lekárskej profesie

R. Fico informoval, že dnešné Predsedníctvo strany rozhodlo, že SMER – SD pôjde do petičnej akcie s jednou otázkou, ktorá sa priamo dotýka zmeny Ústavy SR, teda je vôľa do Ústavy SR zakotviť, že je možné ukončiť volebné obdobie referendom alebo ústavným zákonom, ale súčasne táto otázka znamená skončenie existujúceho súčasného volebného obdobia NR SR a do 30 dní po takomto referende by museli byť vyhlásené nové parlamentné voľby. Táto otázka bude predmetom rôznych rozhovorov s partnermi, ktorí majú záujem podporiť petičnú akciu. Plán je do 31. júla vyzbierať potrebných minimálne 350 tisíc podpisov. Pokiaľ sa tak stane, sú vytvorené predpoklady na to, aby sa referendum konalo v deň komunálnych volieb, teda 22. alebo 29. októbra 2022.

Ak by referendum bolo platné, že by došlo dosť ľudí a z tej nadpolovičnej väčšiny by nadpolovičná väčšina ľudí povedala, že súhlasí s otázkou, platný výsledok referenda sa automaticky stáva súčasťou ústavného poriadku a nie je potrebné prijímať žiadne iné predpisy. Podľa všetkého sa prezidentka opäť pokúsi zmariť referendum, preto sa Robert Fico pýta: „Čo je pre vás pani prezidentka dôležitejšie? Lipšic, Matovič alebo Slovensko? Slovensko potrebuje novú vládu. SMER – sociálna demokracia teraz zámerne nehovorí len o svojich ľavicových témach. My hovoríme, že chceme, aby na Slovensku prišla zmena, ktorá bude znamenať upokojenie situácie, návrat k fungovaniu demokratických inštitúcií, návrat k právnemu štátu a návrat k sociálnemu dialógu,“ uzavrel tému Robert Fico.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články