19.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Jasová si predĺžený víkend užila: Brigádovalo sa, žúrovalo aj modlilo

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie vyšiel tento rok na piatok, čo mnohí využili na predĺžený víkend a dopriali si výlet alebo len tak oddych. V Jasovej to však žilo brigádou, folklórnym večerom, ale i svätou omšou na Podháji. Ale po poriadku

Jasová si predĺžený víkend užila: Brigádovalo sa, žúrovalo aj modlilo
Svätá omša v Podháji

V piatok sa brigádovalo

V strede dediny na miestnom futbalovom ihrisku v piatok – vo sviatočný deň vládol od rána čulý ruch. Tisícpäťsto eurová dotácia z Nitrianskeho samosprávneho kraja inšpirovala jasovských futbalistov, ale aj ochotných brigádnikov k zafarbeniu oplotenia ihriska.

Jasová si predĺžený víkend užila: Brigádovalo sa, žúrovalo aj modlilo

Starosta obce Ing. Stanislav Pohuba nakúpil striekacie pištole a technické zariadenia potrebné k tomu, zabezpečil logistiku a pracovný postup  – odmasťovanie ohrady a následné striekanie –  a ochotní štrnásti brigádnici sa s vervou  ujali samotnej práce. A pracovalo sa kým sa neminula všetka farba. Večer si mohli zaspievať pri úžasnej ľudovej hudbe v Krčme u Remeňa, čo mnohí aj využili.

Folklórny večer v Jasovej

Manželia František a Lucia Remeňovci – majitelia Krčmy u Remeňa – sú známi svojimi aktivitami, ktoré pre Jasovčanov pripravujú. Rôzne hudobné večery spojené s gastronómiou sú u pravidelné a u obyvateľov obľúbené. O súťaži vo varení gulášu sme písali, tentoraz priniesli manželia Remeňovci do Jasovej folklórny večer. Na istom plese ich očarila ľudová hudba Michala Moravčíka a František mal okamžite jasno v tom, že túto muziku musí dostať do Jasovej.

Jasová si predĺžený víkend užila: Brigádovalo sa, žúrovalo aj modlilo

Prvý pokus na tohtoročné hody nevyšiel, nakoľko chladné a daždivé počasie prekazilo zábavu vonku, ale idea ostala. A piatkový večer 15. septembra vyšiel na jednotku s hviezdičkou a prilákal naozaj veľa ľudí nielen z Jasovej. S kapelou si zaspievali popri pochutnávaní  na pečených rybách, zabíjačkových špecialitách či palacinkách, miešaných drinkoch, ale i viacerých druhoch. Akcia vyšperkovaná do detailov – obrusy, servítky, oblečenie personálu – všetko dokonale zladené do folklórneho šatu.  čapovaného piva. A pomaly pripravujú v Krčme u Remeňa pivný Októberfest.

Jasová voňala gulášom. Šéfkuchár prezradil, čo v ňom rozhodne NESMIE chýbať

Sobotná omša na Podháji

Pred troma rokmi sa v jasovskej časti Podháj konala vysviacka obnoveného kríža z roku 1930 a vtedy padol sľub, že každoročne sa na mieste bude konať svätá omša. Sľub sa dodržiava a už po tretí raz sa občania stretli, aby si uctili pamiatku našich predkov, ktorú dal obnoviť Jasovčan Imrich Baláž, nakoľko ho k miestu viaž silné spomienky z detstva. Omšu celebroval a predsedal prítomným kňazom strahovský opát Daniel Peter Janáček, koncelebroval prior strahovského kláštora Martin Jozef Bartoš a samozrejme domáci kňazi páter Karol a páter Robert. Keďže slávnosť bola venovaná krížu, v tom duchu sa niesla i kázeň, ktorá vysvetľovala paradoxy kríža – nástroj utrpenia na jednej strane a symbol života na strane druhej. Po omši nasledovalo neformálne stretnutie prítomných pri skvelom guláši, ktorý tradične uvarili jasovskí poľovníci, chutné pagáčiky upiekla pani Beáta Vargová, nechýbali však ani zákusky a dobrá slivovica, burčiak, pivo i nealkoholické nápoje. Okolo 150 prítomných si užilo krásne slnečné popoludnie v lone jasovskej nádhernej prírody.

Jasovčania sa jednoducho vedia baviť, zaujímavé momentky z Jasovej si pozrite v galérii>>>

Text a foto: Anna Olvecká

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x