19.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Japonsko: Skokový nárast nákazy omikron spájajú s americkými vojenskými základňami

Japonská vláda schválila v stredu nové obmedzenia proti koronavírusu pre veľkú časť krajiny vrátane hlavného mesta Tokio. Snaží sa tak bojovať proti rekordnému počtu prípadov nákazy, pripisovanému variantu omikron.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
      

Obmedzenia v 13 regiónoch, ktoré sú zacielené na nočný život a sú oveľa menej prísne než celoplošný lockdown, budú platiť od piatka 21. januára do polovice februára. Tento krok umožňuje každému regiónu rozhodnúť, aké konkrétne opatrenia zavedie, pričom väčšina vyzýva bary a reštaurácie, aby skrátili otváracie hodiny alebo prestali predávať alkohol.

Premiér Fumio Kišida vyhlásil, že vláda chce byť „plne pripravená“ na boj proti najnovšej vlne ochorenia COVID-19. „Nebudeme sa prehnane báť a budeme úzko spolupracovať s regionálnymi vládami,“ povedal, keď na zasadnutí krízového štábu oznamoval opatrenia. „S vedeckými hodnoteniami od odborníkov, v spolupráci so zdravotníkmi a predovšetkým v spolupráci s japonskou verejnosťou túto situáciu prekonáme,“ dodal Kišida. V Japonsku prudko pribúdajú prípady infekcie koronavírusom, čo sa pripisuje vysoko nákazlivému variantu omikron, pričom tento týždeň prvýkrát prekročil celoštátny počet denných prípadov hranicu 30.000. Tokio tiež hlásilo v stredu svoj vôbec najvyšší počet nových prípadov nákazy, a to vyše 7000.
      

V najzaočkovanejšej krajine EÚ sa dnes konal najväčší protest proti pandemickým opatreniam

Japonsko je stále menej tvrdo zasiahnuté nákazou než mnoho krajín a počas pandémie zaznamenalo približne 18.400 úmrtí, pritom sa vyhlo prísnym lockdownom. Vládni predstavitelia a experti sa však obávajú, že pribúdajúce prípady infekcie môžu vyvolať veľký tlak na zdravotný systém krajiny.

Očkovanie proti COVID-19 NEBUDE povinné, oznámil český premiér Fiala

Obmedzenia proti šíreniu koronavírusu už platia v troch japonských regiónoch, kde skokový nárast prípadov spájajú s americkými vojenskými základňami.
      

Úplne zaočkovaných je vyše 78 percent obyvateľov Japonska, ale program očkovania sa začal neskôr než v niektorých iných rozvinutých krajinách.
Zatiaľ dostalo posilňujúcu dávku vakcíny iba 1,2 percenta japonských obyvateľov.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články