23.7 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Ján Mazák: Orgány nedisponujúce súdnou mocou nie sú oprávnené nahrádzať súdne rozhodnutia. Narážka na generálneho prokurátora?

Žiadny orgán štátnej moci, ktorý nedisponuje súdnou mocou, nie je oprávnený ignorovať, nevykonať alebo nahrádzať svojimi právnymi názormi súdne rozhodnutia. V rozhovore pre agentúru SITA to povedal predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Ak podľa neho súdna moc a špeciálne najvyšší súd alebo ústavný súd vyslovia záväzný právny názor, každý iný orgán verejnej moci je povinný konať a rozhodovať podľa tohto verdiktu, vrátane generálneho prokurátora.

Minister obrany Jaro Naď sa pochválil rodinným erbom. Prekvapil aj históriou rodiny

„Dodnes mi nikto kompetentný nepredložil rozhodnutie našej alebo zahraničnej prokuratúry pred neslávne známymi rozhodnutiami generálneho prokurátora, v ktorom by sa nahradzoval alebo „opravoval“ záväzný právny názor súdnej moci, jej najvyšších predstaviteľov. A to je podstata problému. Nie oháňanie sa štatistikami o správnom a zákonnom použití paragrafu 363 Trestného poriadku,” skonštatoval Mazák. Problém podľa neho v tejto súvislosti spočíva v neústavnom vstupe generálneho prokurátora do súdnej moci, do jej nezávislého rozhodovania, do jej legitimity, schopnosti naplno chrániť obvineného aj pred nezákonným obvinením.

Ak sa podľa Mazáka niekto domnieva, že trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR alebo Ústavného súdu SR nedokáže rovnako spravodlivo posúdiť dôvodnosť obvinenia konkrétnej osoby ako jeden generálny prokurátor, ide nielen o odborne opovážlivé tvrdenie, ale o také, ktoré rozvracia jeden z pilierov právneho štátu. „Konkrétne súdnu moc,” dodal šéf súdnej rady.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články