14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Jadrová elektráreň: Pozrite si, ako sa v minulosti prepravovali parogenerátory (video)

Prvý parogenerátor v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice bol prepravený 13. marca 2019 o 11,00 hod., posledný, dvanásty parogenerátor, 11. 07. 2019 o 11.00 hod.

Prepravy sa realizovali na špeciálnom zariadení, ktoré bolo zapožičané z Rakúska a celkovo sa prepravilo 1 872 ton materiálu. Rozmery parogenerátorov pri ich vyberaní z pôvodného miesta na transport si vyžadovala aj zväčšenie otvorov nad parogenerátormi a špeciálny spôsob jeho vyzdvihnutia.

Viazači bremien ju museli naplánovať tak, aby bolo možné každý kus samostatne a bezpečne vybrať z pôvodného miesta a preložiť na prepravné, diaľkovo ovládané vozidlo.

V jadrovej elektrárni dekontaminovali už 2300 ton kovov. Pozrite si posledný parogenerátor

Samotné vyraďovanie PG je súčasťou komplexného projektu demontáže veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu JE V1, ktorý realizuje Konzorciom spoločností Westinghouse – VUJE. Už samotná preprava dvanástich parogenerátorov z  Budovy reaktorov do bývalej strojovne JE V1 kde je fragmentačné pracovisko bola unikátnou „operáciou“ v histórii Slovenska.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach boli odstavené v rokoch 2006 a 2008 a ukončenie jej vyraďovania je naplánované na rok 2027.

Preprava parogenerátora

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články