21.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

V jadrovej elektrárni dekontaminovali už 2300 ton kovov. Pozrite si posledný parogenerátor

V odstavenej jadrovej elektrárni V1 v Jaslovských Bohuniciach sa začal rezať posledný z 12-tich, 150 ton vážiacich parogenerátorov. Výsledkom je aj fakt, že bolo dekontaminovaných a uvoľnených do životného prostredia už 2300 ton kovov.

V jadrovej elektrárni dekontaminovali už 2300 ton kovov. Pozrite si posledný parogenerátor

Dĺžka jedného parogenerátora je 11,8 m a vnútorný priemer 3 210 mm.

Fragmentáciu (rezanie) realizuje spoločnosť VUJE, a. s., a bolo na ňu v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach vyvinuté špeciálne prototypové rezacie zariadenie – 2 typy manipulátorov. Na procese rezania parogenerátorov sa podieľa 24 hodín denne 7 dní v týždni dvadsať až 30-členný tím.  

V jadrovej elektrárni dekontaminovali už 2300 ton kovov. Pozrite si posledný parogenerátor
Pavol Štuller a Matej Korec

Pavol Štuller, generálny riaditeľ JAVYS, a. s.

„Je to významný míľnik celého procesu bezpečného a ekonomického vyraďovania jadrových zariadení na Slovensku.“

Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE, a. s.

„Veľmi významným a dôležitým výsledkom tohto projektu je, že viac ako dve tretiny parogenerátora vieme uvoľniť do životného prostredia na druhotné spracovanie. Takto uvoľnené materiály sú z rádiologického hľadiska čisté, a preto neexistuje žiadne obmedzenia na ich ďalšie použitie.“ 

V jadrovej elektrárni dekontaminovali už 2300 ton kovov. Pozrite si posledný parogenerátor
Posledný parogenerátor

Pavol Štuller, generálny riaditeľ JAVYS, a. s.

„To, že náš dodávateľ bol schopný dosiahnuť takýto významný výsledok, je vizitkou slovenského priemyslu a dodávateľov jadrovej energetiky.“

Prvý parogenerátor sa začal fragmentovať v decembri 2019, proces fragmentácie spočíva vo viacerých krokoch.

Minister Krajniak v Golianove: Deti dostali mimoriadne atraktívne ihrisko (foto)

Matej Zachar, vedúci projektu za VUJE, a. s.

„Ako prvý je odstraňovaný plášť parogenerátora, ktorý je ďalej fragmentovaný na rozmery vhodné pre ich umiestnenie do ohradových paliet (1,2 m x 0,8 m x 0,8 m), resp. do hmotnosti 1 tony. Následne sú manipulátorom fragmentované samotné teplovýmenné rúrky parogenerátora a v závere sa pomocou pásovej píly fragmentuje kolektor parogenerátora.“

Mimoriadne významnou súčasťou projektu je aj výskum materiálov a ich opotrebovanie počas prevádzky jadrovej elektrárne. 

V jadrovej elektrárni dekontaminovali už 2300 ton kovov. Pozrite si posledný parogenerátor
Manipulátory

Matej Zachar, vedúci projektu za VUJE, a. s.

„Materiálové vzorky odoberané kolegami z parogenerátorov a iných častí primárneho okruhu sú ďalej vyhodnocované a môžu pomôcť pri zlepšovaní prevádzkových parametrov jadrových elektrární, resp. pri vývoji nových veľkých komponentov, pričom o výsledky je záujem nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí.“

Počas realizácie fragmentácie dvanástich parogenerátorov sa musela spoločnosť VUJE popasovať aj s viacerými neočakávanými technickými úlohami. Všetky sa podarilo vyriešiť úspešne, a preto ak projekt nenarušia žiadne nepredvídateľné okolnosti, bude ukončený približne o dva mesiace skôr ako je definované v harmonograme.

História:

Samotné vyraďovanie PG je súčasťou komplexného projektu demontáže veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu JE V1, ktorý realizuje Konzorciom spoločností Westinghouse – VUJE. Už samotná preprava dvanástich parogenerátorov z  Budovy reaktorov do bývalej strojovne JE V1 kde je fragmentačné pracovisko bola unikátnou „operáciou“ v histórii Slovenska.

Prvý parogenerátor bol prepravený 13. marca 2019 o 11,00 hod., posledný, dvanásty parogenerátor, 11. 07. 2019 o 11.00 hod. Prepravy sa realizovali na špeciálnom zariadení, ktoré bolo zapožičané z Rakúska a celkovo sa prepravilo 1 872 ton materiálu. Rozmery parogenerátorov pri ich vyberaní z pôvodného miesta na transport si vyžadovala aj zväčšenie otvorov nad parogenerátormi a špeciálny spôsob jeho vyzdvihnutia. Viazači bremien ju museli naplánovať tak, aby bolo možné každý kus samostatne a bezpečne vybrať z pôvodného miesta a preložiť na prepravné, diaľkovo ovládané vozidlo.

Vybratiu každého kusa parogenerátora predchádzala dôsledná príprava tímu špecialistov a aj preto neboli počas prepráv nezaznamenané žiadne závažné technické problémy. Následne od roku 2019 prebieha kontinuálne postupná fragmentácia jednotlivých parogenerátorov na novo vybudovanom pracovisku v bývalej strojovni JE V1.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach boli odstavené v rokoch 2006 a 2008 a ukončenie jej vyraďovania je naplánované na rok 2027.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články