13.1 C
Nitra
utorok, 16 apríla, 2024

Holého stavebný zákon: Poslanci OĽANO ho posunuli do druhého čítania

Poslanci Národnej rady SR za OĽANO umožnili posunúť stavebné zákony z dielne podpredsedu vlády Holého do 2. čítania. Minister životného prostredia Ján Budaj a poslanci OĽANO v novelách stále vidia mnoho nedostatkov, ktoré treba v 2. čítaní prepracovať prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov.

„Zákon, ktorý sa včera dostal do druhého čítania nepovažujeme na ministerstve životného prostredia za definitívny výraz toho, ako by sa u nás mala meniť stavebná legislatíva. Všetci voláme po zrýchlení procesov, ale nemôžeme podporovať zákon, ktorý by bol v neprospech občanov. V tomto zákone sú prvky, ktoré je nevyhnutné opraviť a poslanci OĽANO rokovali celé týždne o tom, ako v druhom čítaní pripraviť pozmeňujúci návrh, ktorý tento zákon urobí prijateľným. Veľmi významné je dosiahnuť, aby občania mali dosah na tvorbu územných plánov a na tvorbu krajiny. Ministerstvo životného prostredia je novelizáciou dotknuté, pretože nepriame novelizácie, ktoré tento nový zákon spôsobí, dovedna 48, sú častokrát aj z oblasti životného prostredia,“ povedal na pôde NR SR minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Jaurová: Dnes večer zhasnú kultúrne pamiatky na protest proti stavebnému zákonu

„Zákony z dielne podpredsedu vlády Holého majú veľké nedostatky, takže by bolo najlepším riešením vrátiť ich na dopracovanie. Naša dočasná podpora bola výsledkom kompromisu v koalícii, keď sme dostali garanciu pána Holého, že sa naším pozmeňujúcim návrhom tieto vážne medzery zmenia. S takouto podmienkou sme boli ochotní dodať dostatok hlasov a pustiť zákon do druhého čítania. Osobne som sa zdržal, aby som vyjadril svoj kritický postoj k aktuálnemu zneniu,“ povedal predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský (OĽANO).

„Som predseda hospodárskeho výboru a nikto ma teda nemôže obviniť z toho, že by som bol proti podnikaniu. Aj developeri a celkovo stavebníctvo má veľmi dôležitú úlohu v hospodárstve. Musí to však mať určité pravidlá a musí to fungovať tak, aby do toho občania, mestá a obce mohli hovoriť. Zrýchlenie stavebného konania a celkovo výstavby považujem za pozitívum tohto zákona. Mal by odstrániť aj inžiniering, ktorý spočíva vo vybavovaní rôznych povolení, či vyjadrení a často ide o inštitucionalizovanú korupciu. Tieto zákony upravíme tak, aby sa konanie zrýchlilo, aby to fungovalo, ale aby tam namiesto korupcie boli jasne stanovené pravidlá,“ doplnil Kremský.

Poslankyňa Zita Pleštinská (OĽANO) zdôrazňuje, že súčasná právna úprava je zastaralá. „Stavebný zákon sa používa v praxi už 50 rokov. Napriek tomu, že bol už niekoľkokrát novelizovaný, nespĺňa požiadavky modernej stavebnej legislatívy. Najväčším benefitom novej stavebnej legislatívy, ktorú sme posunuli do druhého čítania, bude skrátenie povoľovacieho procesu elektronizáciou. Ku trom zákonom máme však veľa zásadných pripomienok. Až keď sa nájde konzenzus v gestorskom výbore pre verejnú správu a regionálny rozvoj, budú návrhy stavebných zákonov prerokované v 2. a 3. čítaní v pléne NR SR,“ informovala.

Poslanci z klubu OĽANO vyzdvihli hlavné pripomienky k súčasnému zneniu noviel:

  • Obce by po novom už nemali posledné slovo pri vyjadrení sa k súladu s územným plánom, ale bol by to nový centrálny úrad, ktorého predseda bude prakticky neodvolateľný. Pokiaľ nový úrad vyhodnotí, že sa mu záväzné stanovisko obce k plánovanej výstavbe nepozdáva, vydá nové, ktoré prebije to pôvodné. Voči tomu neexistujú opravné prostriedky s výnimkou súdu. Týmto sa radikálne zasiahne do kompetencií obcí.
  • Ďalej, inštitút stavebnej uzávery by sa po novom stal nepoužiteľným. Obec by síce mala mať možnosť na dva roky vyhlásiť stavebnú uzáveru, ale musí majiteľa pozemku finančne kompenzovať.
  • Nevhodné je aj odstránenie inštitútu zadania. Investor by podľa neho mal právo robiť zmeny a doplnky v územno-plánovacej dokumentácii kedykoľvek, ale obec len za konkrétnych podmienok.
  • Riziká novej stavebnej legislatívy vznikajú aj z pohľadu pamiatkarov. Systém ochrany pamiatok má veľa nedostatkov, ale teraz mu hrozí paralýza, aby nekomplikoval veľké investičné plány. Je práveže potrebné dovzdelávať pamiatkarov a podstatne zvyšovať ich počet.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články