27.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Súdom by sa mohla rozšíriť právomoc konať v rodinných veciach

Slovenský súd by po novom mohol konať aj v prípadoch, keď si to vyžaduje záujem maloletého, ktorý nemá obvyklý pobyt na území SR. Vyplýva to z novely zákona o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

„Toto ustanovenie bude mať uplatnenie najmä v prípade, ak ide o slovenského občana v krajine, s ktorou SR nie je viazaná žiadnou zmluvou, a je to potrebné na ochranu práv a záujmov maloletého,“ spresnilo Ministerstvo spravodlivosti SR. Príslušný by mal byť v týchto veciach Okresný súd Trnava. Upraviť by sa mali aj ďalšie procesné náležitosti.

Súdom by sa mohla rozšíriť právomoc konať v rodinných veciach
Foto: Archív NN

Zmeny sa majú týkať aj postupu pri priamom výkone dôkazu cudzím justičným orgánom. „Ďalej sa dopĺňa úprava o osobnom doručovaní a o prítomnosti zástupcov cudzích orgánov. Upravuje sa tiež doručovanie osobám do zahraničia a zavádza sa fikcia doručenia aj pre prípady, keď sa osobe v zahraničí nepodarilo písomnosť doručiť alebo keď je doručenie písomnosti spojené s ťažko prekonateľnými prekážkami,“ priblížil rezort.

Predkladateľ ozrejmuje, že nariadenia EÚ sú v jej členských štátoch priamo aplikovateľné, bez nutnosti prijatia vnútroštátnej legislatívy. „V záujme zabezpečenia správneho a jednotného uplatňovania citovaných nariadení v podmienkach slovenskej aplikačnej praxe sa javí ako žiaduce a účelné vykonať vybrané vnútroštátne legislatívne zmeny, ktoré zabezpečia ich bezproblémovú implementáciu v Slovenskej republike,“ podotkol rezort.
      Novelizácia má reagovať na novú európsku právnu úpravu v oblasti medzinárodného práva súkromného a procesného. Zákon by mohol nadobudnúť účinnosť 1. júla, niektoré jeho časti o mesiac neskôr.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články