16.1 C
Nitra
streda, 29 mája, 2024

HLAS – SD: Minister Vlčan zagarantoval reťazcom zvyšovanie ziskov. Ceny potravín prudko porastú!

Deklarácia o cenovej stabilite potravín, ktorú podpísal minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan žiadnym spôsobom nezastaví rast cien potravín. Práve naopak, obchodným reťazcom OĽaNO zagarantovalo voľné ruky pri zvyšovaní ziskov.

„Je nepredstaviteľné, aby minister pôdohospodárstva členskej krajiny EÚ podpísal v súčasnej krízovej situácii s obchodníkmi dokument, ktorý im zagarantuje rast obchodných prirážok a tým ziskov. Text deklarácie potvrdzuje, že si reťazce budú môcť rovnako ako doteraz zvyšovať skutočné sumy obchodných prirážok bez akýchkoľvek obáv. Minister mal jednoznačne trvať na znižovaní obchodných prirážok,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR a člen predsedníctva strany HLAS – SD.

HLAS – SD: Minister Vlčan zagarantoval reťazcom zvyšovanie ziskov. Ceny potravín prudko porastú!
Róbert Puci

Minister v piatok 11. marca podpísal deklaráciu so zväzmi obchodných reťazcov. Tí sa podľa textu zaviazali, že pri cenotvorbe základných druhov potravín budú pristupovať férovo, citlivo a zohľadnia mieru svojich zvýšených vstupov a prevádzkových nákladov. Opak je však pravdou.

Už dva dni po podpise prostredníctvom médií informovali pekári, že najziskovejší reťazec na Slovensku, ktorý má najnižší percentuálny podiel slovenských potravín im odmieta uhrádzať dokonca základné ekonomicky oprávnené náklady. To znamená, že dodávky pečiva by museli realizovať so stratou.

„Agrorezort pod vedením OĽaNO nezastupuje poľnohospodárov, potravinárov ani spotrebiteľov. Poradný tím ministra vedie dlhoročný lobista obchodných reťazcov a z krokov agrorezortu je zrejmé, v koho prospech koná. OĽaNO doslova posvätilo zvyšovanie ziskov obchodníkov na úkor spotrebiteľov a výrobcov potravín. Namiesto znižovania cien potravín a zabezpečenia surovín na ich výrobu sa agrorezort venuje podpore obchodníkov. Potravinová a surovinová kríza a obmedzovania exportu obilnín, olejnín, mäsa a ďalších potravín aj členských krajín EÚ jasne ukazuje, že potravinová sebestačnosť krajiny musí byť prioritou. A potravinová sebestačnosť stojí na poľnohospodároch a potravinároch, nie na obchodníkoch,“ zdôraznil Róbert Puci.

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články