17.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Heger prijal pozvanie Volodymyra Zelenského na Ukrajinu

Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Rozhodla o tom na piatkovom online rokovaní dočasne poverená vláda Eduarda Hegera. TASR prináša v súvislosti s týmto rozhodnutím súhrn dňa.

Heger prijal pozvanie Volodymyra Zelenského na Ukrajinu
Je zaujímavé, že sa dočasne poverený premiér vyjadruje k MIGom ako predseda mimoparlamentnej strany. Je to kampaň?

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď podpísal v piatok s veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku Myroslavom Kastranom medzivládnu dohodu týkajúcu sa darovania stíhačiek.

Eduard Chmelár: Čaputová sa schovala za vládne gate

Slovensko daruje 13 stíhačiek MiG-29 a dva kusy odpaľovacích zariadení protilietadlového raketového systému Kub. Tiež systém riadenia a prislúchajúce náhradné dielce a rakety. Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja, má aj ponuku na techniku za zhruba 700 miliónov dolárov. Celkovo by podľa Naďa mala byť náhrada v hodnote 900 miliónov dolárov.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie dočasne poverenej vlády. Slovensko podľa hlavy štátu darovaním stíhačiek nateraz vyčerpalo vojenskú pomoc, ktorú bolo schopné Ukrajine poskytnúť.

Koalícia rozhodnutie vlády víta. Opozícia s ním nesúhlasí, hovorí, že na to kabinet nemal právomoc, avizuje trestné oznámenie.

Robert Fico k MIGom: Takéto kroky nemôže robiť ŽIADNA rozumná krajina! Toto nie je NAŠA vojna

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas telefonátu poďakoval Eduardovi Hegerovi a pozval ho na návštevu Ukrajiny. Heger pozvanie prijal. Kremeľ avizoval, že stíhačky MiG-29, ktoré Slovensko a Poľsko plánujú dodať Ukrajine, ruská armáda zničí. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko tvrdí, že darovanie stíhačiek má prakticky nulový dosah na obranyschopnosť, pretože Ozbrojené sily SR ich nepoužívajú ani v budúcnosti používať nebudú. Objednané stíhačky F-16 z USA by na Slovensko mohli prísť podľa Naďa v prvej polovici roku 2024, má ísť o štyri kusy.

Heger a Naď sa chystajú na Ukrajinu

Dočasne poverený premiér Eduard Heger zvažuje, že na Ukrajinu by šiel s dočasne povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom a ďalšími členmi vlády. Uviedol to počas piatkového livestreamu strany Demokrati na sociálnej sieti.

Heger prijal v piatok ponuku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na návštevu Ukrajiny. Počas telefonátu Zelenského informoval o piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády, na ktorom ministri schválili, že Slovensko pošle Ukrajine stíhačky Mig-29. Rovnako aj časti systému protivzdušnej obrany Kub. Zelenskyj rozhodnutie vlády ocenil a poďakoval sa za významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny. Pri tejto príležitosti pozval Hegera na návštevu Ukrajiny.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x