13.7 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

HÁKLIVÁ ZMENA školského zákona: Budú za rodičov ROZHODOVAŤ zástupcovia zariadení? Aj pri očkovaní?

Na zmenu školského zákona upozornila iniciatíva Škola bez podmienok na svojej webovej stránke. Tá združuje rodičov, ktorí dbajú o dôsledné dodržiavanie ľudsko-právnych štandardov pri testovaní a očkovaní proti COVID 19 s osobitným dôrazom na ochranu detí a mládeže. Sme proti akémukoľvek podmieňovaniu nástupu žiakov na prezenčné vyučovanie, píše na svojej stránke iniciatíva.

O čo ide?

Poslankyne NR SR  Jany ŽITŇANSKEJ, Zuzany ŠEBOVEJ, Márie ŠOFRANKO a Jany BITTÓ CIGÁNIKOVEJ predložili návrh zmeny školského zákona v tom zmysle, že školské zariadenia môžu vytvárať podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a najmä, že tento zdravotník poskytuje zdravotnú starostlivosť dieťaťu alebo žiakovi v škole s informovaným súhlasom zákonného dieťaťa alebo zástupcu zariadenia. (!)

HÁKLIVÁ ZMENA školského zákona: Budú za rodičov ROZHODOVAŤ zástupcovia zariadení? Aj pri očkovaní?
foto: freepick

Tu je spomínaný návrh zákona:

§ 152a

Zdravotná starostlivosť v škole a školskom zariadení

(1) Škola a školské zariadenie môže vytvárať podmienky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti zamestnávaním zdravotníckeho pracovníka spĺňajúceho podmienky na výkon zdravotníckeho povolania lekár, sestra, pôrodná asistentka alebo zdravotnícky záchranár podľa osobitného predpisu91a) v pracovnoprávnom vzťahu alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.

(2) Zdravotnícky pracovník podľa odseku 1 poskytuje zdravotnú starostlivosť dieťaťu alebo žiakovi v škole alebo v školskom zariadení s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka alebo zástupcu zariadenia

Tento zákon nadobúda účinnosť 15. novembra 2021

Doteraz bolo v zákone uvedené iba to, že škola a školské zariadenia sú pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaní a pri poskytovaní služieb povinné

  1. Prihliadať na základné fyziologické potreby detí a žiakov.

Návrh zákona je nejasný ako celá naša vláda. Nie je v ňom definícia „zástupcu školy“. Informovaný súhlas je nutný vždy. Teraz je len na vláde, akého trójskeho koňa uvedú do praxe. Minimálne podozrivé je, že Mária Šofranko ako predkladateľka návrhu zákona na svojom facebooku neodpovedá, nedefinuje, neupresňuje napriek príspevkom mnohých rodičov,“ napísala nám Mgr. Adriana Kráľová, ktorá iniciatívu zastrešuje.

„Aj keby bolo všetko v poriadku, nie je prípustné, aby takéto nekvalitné návrhy zákonov predkladali naši politici. Vzbudzuje to u rodičov strach, ale atmosféra strachu je dnes akoby žiadúca. Rodičom nikto nič negarantuje a zo dňa na deň musia čeliť novým hrozbám. Žiaci vidia v školách testy. Zajtra uvidia sestričku. Lekárku. Nech tieto panie robia čokoľvek, aj v súlade so zákonom, už len ich prítomnosť je veľmi negatívnym prvkom v školách. Pretože deti sa boja písomiek, aj doktorov. Prečo zvyšujeme stres u detí? Nie je táto doba dosť stresujúca? Kedy sa zastavíme? Keď budú 2/3 žiakov trpieť úskosťami a depresiami?

My ako rodičia si neželáme meniť vzdelávacie inštutúcie na polikliniky. To je všetko. A nech je zámer akýkoľvek, samotná prítomnosť tohto zdravotníka je pre nás nežiadúca. Bude riešiť bolesť bruška, testovanie a očkovanie? Potrebuje tento zdravotník súhlas? Aj tak nesúhlasíme. S touto zmenou nesúhlasíme. Je to neefektívne mrhanie verejnými financiami. Zdravotníkov je nedostatok presne tam, kde majú pôsobiť, teda v zdravotníckych zariadeniach. Budeme sa brániť aj takto právne, aj vyjadrením svojho názoru nahlas alebo protestom, „ dodala.

Ak si teraz poviete, že aj generáciu „Husákových“ detí očkovali v základných školách nastúpených v rade a nikto si z toho veľkú hlavu nerobil, tak potom si položte otázku, načo tá istá generácia štrngala kľúčmi na námestiach v roku 1989.

Video k tejto téme si pozrite tu.


Dokument informovaný nesúhlas rodiča: 

https://www.skolabezpodmienok.sk/blog/pravna-pomoc-do-skoly-1-gdpr-a-nesuhlas-s-medicinskymi-ukonmi

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články