14.8 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Generálny prokurátor Kolíkovej: Paragraf 363 použijem VŽDY, ak zistím, že bol PORUŠENÝ zákon

GENERÁLNY PROKURÁTOR SR: § 363 TRESTNÉHO PORIADKU VYUŽIJEM VŽDY, KEĎ NA TO BUDÚ SPLNENÉ ZÁKONNÉ PODMIENKY

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková v dnešnej rozhlasovej relácií uviedla, že “generálny prokurátor by nemal v takej miere využívať ustanovenie § 363 Trestného poriadku“ .

Aj keď ide o vyjadrenie politika, považujem za potrebné ubezpečiť tak pani ministerku spravodlivosti, ale najmä občanov Slovenskej republiky, že ustanovením § 363 a nasl. Trestného poriadku zverenú kompetenciu generálnemu prokurátorovi SR zrušovať právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní budem aplikovať vždy, ak zistím, že právoplatným rozhodnutím prokurátora alebo policajta, alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Takto budem postupovať na základe návrhov oprávnených subjektov, alebo z úradnej povinnosti, a to bez ohľadu na ich počet.

A to preto, že podľa platnej právnej úpravy je to zákonná povinnosť generálneho prokurátora, nie možnosť. Inak by zákon porušil práve generálny prokurátor. Ubezpečujem všetkých, že pri odstraňovaní porušenia zákonnosti a teda aj pri aplikovaní § 363 Trestného poriadku, sa nenechám ovplyvňovať či podriaďovať nikým a ničím.

Jediným imperatívom je pre mňa ako generálneho prokurátora SR zákon a nie prianie alebo predstavy politikov, médií, verejnej mienky či kohokoľvek iného.

zdroj: FB Maroš Žilinka – Generálny prokurátor

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články