9.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Galantská paleta 2023: Neprofesionálni výtvarníci predviedli svoj talent

Renesančný kaštieľ v Galante tento rok poskytuje svoje galerijné priestory už po 21. krát na prezentáciu najnovšej tvorby neprofesionálnych výtvarných umelcov z nášho, ale aj širšieho regiónu.

Galantská paleta 2023: Neprofesionálni výtvarníci predviedli svoj talent
Virág Csillág

V rámci 20-tich ročníkov výstavy Galantská paleta, sprístupnilo svoje diela verejnosti vyše 500 autorov. V tomto roku vystavuje svoju tvorbu 28 výtvarníkov. V jednom priestore sa stretli viaceré tvorivé generácie, kde mohli porovnať svoje individuálne výtvarné náhľady, diskutovať o nich a poučenia transformovať do svojej budúcej tvorby.

Župan Becík je CULTURE POSITIVE, pozrite si, čo vyviedol!

Pre návštevníkov je prienik do jednotlivých diel významný z hľadiska rozvoja estetického cítenia, ale aj ľudskejšieho vnímania skutočnosti. Medzi najviac zastúpené výtvarné techniky patrí stále maľba, kresba, grafika, ale vystavené sú aj dekoratívno-úžitková keramika a drevené a iné plastiky vychádzajúce z prírodnej krásy materiálu. Krajinky vytvorené najčastejšie technikou olejomaľby, prípadne akrylom, majú na výstave najväčšie zastúpenie v dielach Karola Dudása, Mariána Klačana, Pavla Kohúta, Evy Králikovej, Teodora Szabadosa.

Galantská paleta 2023: Neprofesionálni výtvarníci predviedli svoj talent

Veľkú časť výtvarnej kolekcie tvoria diela geometrickej abstrakcie, ktorá však vychádza z prírodných tvarov, ako v tvorbe Ivony Kollátovej, ale početné zastúpenie majú aj diela symbolicko-metafyzické, vytvorené technikou air-brush Slávky Kerďovej, akrylom Jána Melišeka, Ivety Dadákovej Takácsovej a diela lyrické s 3D efektom Márie Liškovej, vytvorené technikou paverpolu.

Duchovný rozmer vo výtvarnom umení narastá, pôsobí ako únik z tvrdej reality do sveta abstrakcie, minimalizácie tvarov transformovaných až na základné tvary vychádzajúce z archetypov prírody. Táto tvorivá línia je na výstave prezentovaná v plastikách Kazmíra Cséfalvaya, Ivana Godoviča a v obrazoch Miriam Mihalikovej. Ľudská tvár s jej jedinečným výrazom, v dokonale prepracovanej kresbe a maľbe, je v centre pozornosti Juraja Turyho a v dielach Daniela Borisa a Rudolfa Bazsalovicsa.

Diela impresionistov inšpirovali tvorbu Ingrid Lipovskej. Filigránsky prepracované drevené plastiky Bohuša Ďuríčka sa aj tento rok radia k najzaujímavejším dielam výstavy. Galantská paleta ako prezentácia výtvarných diel v galérii Renesančného kaštieľa v Galante vytvorila úspešnú tradíciu. Vždy začiatkom februára sa tešia nielen autori, ale aj priatelia našej galérie na novú výstavu. Sme radi, že tento rok je úspešným rokom aj z hľadiska vysokej účasti autorov aj z hľadiska kvality diel.

PhDr. Iveta Lenická, kurátorka výstavy

Vystavujúci autori:

Balázsová Eva / Galanta /

Bazsalovics Rudolf / Eliášovce /

Bittó Attila / Galanta /

Boris Daniel / Šaľa – Veča /

Cséfalvay Kazimír / Veľké Úľany /

Csillag Virág / Neded /

Dadáková Takácsová Iveta / Neded /

Dudás Karol / Jahodná /

Ďuríček Bohuš / Sládkovičovo /

Fülöp Erika / Kajal /

Godovič Ivan / Veľká Mača /

Kerďová Slávka / Matúškovo /

Klačan Marián / Topoľnica /

Kohút Pavel / Galanta /

Kollárovič Ján / Eliášovce /

Kollátová Ivona / Košúty /

Králiková Eva / Galanta /

Lipovská Ingrid / Kvetoslavovo/

Lišková Mária / Šaľa /

Melišek Ján / Veľké Úľany /

Mihaliková Miriam / Veľká Mača /

Pásztorová Martina / Galanta /

Pokreis Hildegarda / Galanta /

Szabados Teodor / Maslovce /

Szentiványi Gabriel / Šaľa /

Štefanková Jarmila / Galanta /

Tóth František / Šaľa /

Tury Juraj / Galanta /

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x