23.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Futbalová obec sa opäť búri: Členské poplatky pre SFZ, ktoré SFZ brutálne navýšil, nás zničia!

Šport a najmä športovci potrebujú na svoje rozvíjanie sa peniaze. O tom zrejme nepochybuje nikto, teda nikto kto vie, aké ťažké je robiť šport bez financií, a to aj na amatérskej úrovni. Je však na hlavu postavené to, čo sa deje na Slovensku, ktorého šport je finančne poddimenzovaný.

Na Slovensku sú športy a zväzy, ktoré dostali od vlády prioritu na dotácie, pretože… Pretože majú údajne úspechy, majú veľký počet športovcov, majú… No majú proste všetko, čo iné nie. Lenže, aké úspechy má taký futbal? Áno, má širokú základňu, ale tá sa pekne rok po roku zužuje, a ak to bude takto pokračovať, tak o pár rokov bude futbal, a najmä na dedinách, takpovediac na lopatkách. Je preto zarážajúce, ako sa správa Slovenský futbalový zväz ku klubom, ktoré rátajú doslova každé euro. Veľmi výstižne to napísal v statuse Ján Stachura, predseda komisie pre šport a telovýchovu v piešťanskom mestskom zastupiteľstve, s ktorým súhlasia všetci diskutujúci doslova trápiaci sa práve v amatérskych súťažiach.

Poplatky sa zvyšujú, dotácie znižujú

„Nezvyknem sa sťažovať na sociálnych sieťach, ale čo je veľa to je moc. Pri platení členských poplatkov za hráčov klubu na človeka vyskočí zdraženie členského poplatku pre SFZ pri hráčoch do 18 rokov zvýšenie zo 4 na 14  a pri hráčoch nad 18 rokov zvýšenie zo 7 na 17. Bez adekvátnej komunikácie s klubmi, respektíve bez akejkoľvek, lebo bolo avizované zvýšenie na 8 resp. 10 eur, nie na 14 a 17… V Piešťanoch zvykneme kritizovať samosprávu za nepodporu športu, ale pravdou je, že celý štát ide v tomto smere do pi…,“ rozohnil sa hneď v úvode Stachura, podľa ktorého manažéri klubov nie sú otroci a kúzelníci, aby sa toto dalo vydržať.

ČFK Nitra sa teší. Mesto odovzdalo futbalovému klubu zrekonštruované šatne za takmer 400-tisíc eur

Za posledné obdobie vzrástli výdavky klubov vo všetkých kľúčových položkách, niektoré aj v desiatkach percent ceny autobusov, ceny materiálu, tovarov a služieb, poplatky pre zväz a aj mzdy. Zároveň sa väčšine (futbalových) klubov znížili zdroje príjmov dotácie od samosprávy, od zväzu a tiež sponzorských príjmov (výrazný zásah v období pandémie). Pri opačných krivkách príjmovej a výdavkovej časti sa to jednoducho robiť nedá. Jedine sa dá neustále zvyšovať členské rodičom, klubom neostáva nič iné. To naozaj chceme? Kde je hranica znesiteľnosti?“ kladie Stachura zásadné otázky.

Veľký Meder: Do konca budúceho roka chce mesto obnoviť futbalový štadión

Blázni, ktorí zachraňujú šport

„Klub PFK Piešťany má v každom ročníku minimálne 20 detí. V tých najmenších kategóriách po 30. V novej sezóne (uvádzam ako príklad) prihlasuje družstvo U9 (ako aj iné družstvá) do súťaže. Aby deti mohli hrať, tak klub musí zaplatiť 30×5 euro registračný poplatok (dúfam, že aspoň ten sa nezvýši) a 30×14 euro členský poplatok a správu osobného konta. Len aby mohol začať klub súťaž v najmenšej kategórii, zaplatí zväzu 570 eur. Dotácia futbalového zväzu, ktorú kluby dostávajú v rámci štátom prerozdelovaných financií je +-25 eur na hráča (ročne). Takmer celú túto sumu zaplatí klub zväzu jednorazovo naspäť,“ vysvetľuje sklamaný pisateľ.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x