23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Fico: Veľvyslancov sme pozvali preto, aby dopredu vedeli naše postoje v prípade účasti vo VLÁDE

Dnes sa po pravidelnom utorkovom rokovaní vedenia strany SMER – slovenská sociálna demokracia konala tlačová beseda, ktorej témami boli schôdza Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR), stretnutie s veľvyslancami EÚ, Veľkej Británie a USA a tiež téma ostrého protestu strany SMER – SSD kvôli metódam, ktoré rozsiahlo používa verejnoprávna RTVS vo vzťahu k opozícii.

Fico: Veľvyslancov sme pozvali preto, aby dopredu vedeli naše postoje v prípade účasti vo VLÁDE
Zdroj: fb RF

Robert Fico považuje za neakceptovateľné, aby televízia výrazne zužovala priestor opozícii, pokiaľ ide o politické diskusie a tiež je smiešne, ak do jednej diskusie sú pozývaní zástupcovia dvoch vládnych strán. To sa stalo v nedeľu, 23. apríla, kde do relácie bol pozvaný predseda strany SaS R. Sulík, ktorého nakoniec nahradil B. Gröhling a predstaviteľ strany Za ľudí. No keď sa nedávno mal diskusie zúčastniť náš poslanec Marián Kéry s ministrom obrany v demisii Naďom, operatívne sa M. Kéry ospravedlnil a ako zástupca za stranu prišiel podpredseda strany Ľuboš Blaha, no RTVS sa rozhodila, že ho ani nepustí cez vrátnicu a Naď sedel v relácii sám a útočil na SMER. „To, čo s udialo v nedeľu je bezprecedentné, pretože pán Sulík sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov a televízia bez akýchkoľvek problémov akceptovala prítomnosť zástupcu za pána Sulíka, v tomto prípade išlo o bývalého ministra školstva a poslanca národnej rady pána Gröhlinga. Nikomu to nevadilo, diskusia prebiehala, pekne si tam porozprávali naozaj len dvaja predstavitelia vládnych strán,“ uvádza predseda SMERu. Robert Fico vyzval riaditeľa RTVS Machaja, aby neutekal pred zodpovednosťou. Včera (24.4.) sa uskutočnila komunikácia, v ktorej p. Machaj prisľúbil, že dnes (25.4.) sa stretne s vedením strany SMER – SSD, kde sa mali jej zástupcovia ostro ohradiť proti takémuto postupu verejnoprávnej RTVS. Dnes však pán generálny riaditeľ oznámil, že má program a stretnutie zrušil. Robert Fico potvrdil, že SMER – SSD použije všetky právne kroky na príslušné kontrolné inštitúcie, ktoré kontrolujú vyváženosť vysielania.

Robert Fico upresnil postup jeho strany na najbližšej schôdzi NR SR. Dnes bol podaný návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR. Najbližšie rokovanie má takmer 200 bodov, no dôležité návrhy zákonov by neboli vôbec prerokované, alebo až na konci rokovania NR SR. Všetci poslanci za SMER – SSD, spolu s poslancami okolo pána Tarabu, podpísali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze. „Posledný deň, kedy môže predseda národnej rady zvolať túto schôdzu, bude druhý máj, teda deň, kedy začína riadna schôdza národnej rady. Navrhujeme, aby sa na tejto schôdzi prerokovali návrhy zákonov, ktoré sa dotýkajú zdražovania potravín. Ide o tie návrhy zákonov, ktoré vznikli ako výsledok odbornej aj politickej diskusie medzi predstaviteľmi strany SMER – SSD, ale aj Sme rodina (za účasti pána poslanca Karahutu – ako predsedu poľnohospodárskeho výboru), s predstaviteľmi prvovýrobcov, potravinárov a obchodníkov,“ uviedol Robert Fico.

Včera sa uskutočnilo (už druhé) stretnutie s veľvyslancami krajín EÚ, Veľkej Británie a USA s cieľom predstaviť veľvyslancom schválený program SMERu – SSD v oblasti zahraničnej politiky s názvom „Návrat suverenity do zahraničnej politiky“ a súčasne chceli zástupcovia strany informovať veľvyslancov o krokoch, ktoré by SMER – SSD urobil v prípade účasti vo vláde. Robert Fico na stretnutí povedal, že pravdepodobnosť účasti SMERu vo vláde je 50% a rovnako je pravdepodobné, že skončí v opozícii. „Chceme byť predvídateľní aj z toho dôvodu, že my sme už prijímali bezprecedentné rozhodnutia, na ktoré možno na západe nie sú naučení. Spomeňte si naše rozhodnutie stiahnuť vojakov z Iraku, spomeňte si na rozhodnutie vetovať povinné migračné kvóty, naďalej trváme na tom, že Kosovo nie je možné uznať ako štát, ktorý vznikol v súlade s medzinárodným právom. A keďže tých rozhodnutí, ktoré nás čakajú v oblasti zahraničnej politiky, je pomerne veľa, tak sme sa rozhodli, že budeme presne dopredu hovoriť, ako sa budeme správať,“ pokračoval R. Fico.

Zároveň skonštatoval, že je prekvapujúce, aké reakcie vyvoláva otvorenosť a suverénne postoje, kedy veľvyslanci zrazu – oproti klasickým pritakávaniam Čaputovej a Hegera – počuli vlastný názor. Najpodstatnejšia časť diskusie bola venovaná vojne na Ukrajine. SMER – SSD naďalej trvá na okamžitom zastavení vojenských operácii a trvá na mierovom riešení. No potvrdilo sa, že veľvyslanci, ktorí zastupovali USA, V. Britániu a krajiny EÚ sú, naopak, za dôsledné pokračovanie vo vojne, no bez výsledku. Sú pripravení na dlhodobú vojnu. SMER – SSD sa vyjadril pozitívne k vyjadreniam francúzskeho prezidenta, ktorý hovoril o strategickej autonómii Európskej únie. Slovensko je vazalom EÚ a tá je zas vazalom USA, pokiaľ ide o zahraničnú politiku. Je však dôležité sa z toho vymaniť.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x