25.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Fico: NAKA na čele s Daňkom a ÚŠP vytvorili zločinecký režim využívajúcich kajúcnikov na obvinení vytipovaných osôb

Robert Fico, Marek Para a Tibor Gašpar dnes na tlačovej besede poukázali na dôsledky zločineckého režimu, ktorý nastolili predstavitelia odstupujúcej vlády, no dali tiež aj niekoľko podnetov, čo by sa malo diať v právnej úprave v budúcnosti. Treba rovnako vyvodiť závery, s ktorými SMER – SSD príde v prípade, ak bude súčasťou vládnej koalície. R. Fico pripomenul správu SIS z roku 2021, ktorá bola čítaná aj v Národnej rade SR (NR SR) a ktorá ako keby odštartovala neuveriteľné koleso rôznych udalostí, ktoré potvrdzujú, čo všetko je koalícia schopná spraviť, aby sa zbavila opozície.

Okrem iného sa v správe píše, že spravodajsko-operatívnou činnosťou boli získané poznatky k spôsobu fungovania členov pracovnej skupiny, ktorá rieši mediálne známe kauzy, najmä pod názvami Božie mlyny, Očistec, Judáš a Mýtnik. Pre ich konanie je charakteristické, že vyhľadávajú kajúcnikov v prebiehajúcich trestných konaniach za účelom ich oslovenia na ďalšiu spoluprácu. Táto spočíva v podávaní účelových univerzálnych výpovedí proti vopred vytipovaným osobám v úmysle privodiť ich trestné konanie. Táto správa teda už pred dvomi rokmi pomenovala, ako je to celé nastavené.

Pred niekoľkými dňami sa riaditeľ NAKA Daňko vyjadril, že nemôžeme od vyšetrovateľa chcieť, aby nevzniesol obvinenie len za to, že sa mu zdá, že má málo dôkazov. A dorazil to prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) slovami, že keď je jasné, že skutok spáchal obvinený, je aj jasné, že dôkazy sa predsa nájdu v procese.

„Toto je systém zločinecký , ktorý pomenovala správa v roku 2021 a spočíva v tom, ukáže sa prstom na Tibora Gašpara, ukáže sa prstom na Roberta Kaliňáka, ukáže sa prstom na Petra Kažimíra, ukáže sa prstom na Mareka Paru, ukáže sa prstom na Jozefa Brhela, ukáže sa prstom na Kajetána Kičuru. Najprv sa ukázalo prstom, neboli žiadne dôkazy, nebolo nič. Vznieslo sa obvinenie tak, ako to presne hovorí riaditeľ NAKA Daňko, predsa nemôžeme od neho chcieť, aby nevzniesol to obvinenie, aj keď nemá dôkazy. Vznesie sa obvinenie a na to prokurátor ešte dodáva, nevadí, však to sú vopred určené osoby a potom už voči nim niečo v procese ponachádzame,“ priblížil Robert Fico.

Toto všetko má ale vážne dôsledky, niekoho obvinia bez dôkazov, celé je to kryté Úradom špeciálnej prokuratúry, potom prichádzajú udavači a potom prichádza návrh na vzatie do väzby. R. Fico spomenul tragickú smrť obhajcu Krivočenka. Ten sa dostal do výkonu väzby, lebo si robil svoju prácu v rámci medializovaných káuz. Za zvláštnych okolností dostal covid a udusil sa vo väzbe, nakoľko mu bola odopretá pomoc. Jeho manželke nechceli dávať informácie o jeho zdravotnom stave, lebo vraj nemal splnomocnenie. No on sám žiadal opakovane o návštevu notára, no nebolo mu to umožnené. Vtedajšia ministerka spravodlivosti Kolíková sucho uviedla, že zomrel, lebo nebo dostatok pľúcnych ventilácií, čo sa ukázalo ako totálna lož.

Verejná ochrankyňa práv, profesorka Patakyová nechala situáciu prešetriť a konštatuje, že preskúmaním podnetu bolo preukázané, že v dôsledku nesprávneho manažmentu poskytovania zdravotnej starostlivosti došlo k porušeniu základného práva na ochranu zdravia pána Krivočenka. A nič. Môžeme teda hovoriť o justičnej vražde. R. Fico uviedol, že pokiaľ bude mať možnosť byť súčasťou vlády, bude navrhovať, aby takéto závery, ktoré príjme ombudsman musia mať právne dôsledky. A tiež by mal mať právo rozhodnúť o náprave, možno finančnej kompenzácii.

No je tu rozmer aj opakovaných obvinení. Peter Kažimír na základe udavača Imreczeho bol obvinený z trestného činu korupcie. Generálna prokuratúra zrušila toto obvinenie paragrafom 363 s odôvodnením, že sa v prípade Imreczeho preukázalo, že klamal. Tak zopakovali to isté obvinenie bez akýchkoľvek ďalších nových dôkazov a okamžite podali obžalobu na súd. Ukážkové zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

Advokát Marek Para upresnil, že skupiny zločincov okolo Čurillu si urobili stávkovú kanceláriu na smrť, zabávali sa na tom, písali, že majú dostatok lana, vypovedal o tom aj ich kolega, ktorého potom samozrejme kriminalizovali. No a existujú dôkazy o tom, ako sú chránení. Nie je náhoda, že prokurátor Hruška nepustil Krivočenkovi počas väzby notára. Tento prokurátor postupoval cielene a cielene ho teda pripravil o život. Vedel, čo robí, odopieral návštevy, odopieral základnú zdravotnú starostlivosť. Zopakoval, že ide o justičnú vraždu.

Priblížil, nemôže byť pri zdravom rozume človek, ktorý povie, že bez dôkazov sa vyžaduje, aby sa vznieslo obvinenie. Tu je podľa jeho slov vidieť škodlivý systém. Lucidný vyšetrovateľ a policajt spätý s právom by sa bál vznášať obvinenie bez dôkazov, pretože by sa obával toho, že mu to nadriadený prokurátor zruší.

„Títo sa neboja, pretože sú pod jednou dekou. Úrad špeciálnej prokuratúry a vybraní prokurátori poverení Lipšicom ich kryjú. Tí ľudia vedia, že majú krytie vopred a vedia, že v prípade, ak by bolo na nich podané trestné oznámenia za zneužívanie právomoci, tak majú svojich ľudí na inšpekcii. Či je to Královič, Kulich Kotek, to sú všetko ľudia pomenovaní na zvukových nahrávkach, ktorí majú doslova pokyn zametať trestné oznámenia na čurillovcov pod koberec.“ Potvrdil, že títo ľudia sa neboja ani súdov, lebo ich veci vždy padnú Klimentovi alebo Štiftovi.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar dodal, že treba spomenúť ďalšie tri subjekty, ktoré sa podieľajú na týchto aktivitách, Hamran, Mikulec a prezidentka Čaputová. Včera totiž zazneli z jej úst slová, že týchto zákonných a odvážnych vyšetrovateľov treba chrániť. Zároveň vyzval riaditeľa NAKA Daňka, aby si vzniesol obvinenie sám, lebo istý obvinený povedal, že prijal 200 tisíc. Keď teda dôkazy netreba, prečo si nevznesie obvinenie?

Na tlačovej besede boli opäť pustené nahrávky ako dôkaz, ako sa úrad inšpekčnej služby (ÚIS) vysporiadava s trestnými podaniami predstaviteľov SMERu. T. Gašpar priblížil, že 4. novembra 2020, deň pred jeho zadržaním podal trestné oznámenie v Pezinku, kde uviedol, že sa zrejme chystá účelová kriminalizácia. Jeho trestné oznámenie putovalo cestou prokurátora Repu alebo Šúreka na ÚIS, čo trvalo mesiac, osobe Peter Královič, čo je čurillovec.

Ten sa s trestným oznámením zaoberal tak, že ho rozdelil na drobné a jednu časť dostala vyšetrovateľka v Žiline. Táto prišla vybavovať spomínané trestné oznámenie Tibora Gašpara jeho dopočutím za ním do väzby do Prešova. Nahrávka hovorí o tom, že vyšetrovateľ hovorí, že je divné, že danú vyšetrovateľku zaťažujú s hlúposťami a že nemôže robiť reálnu robotu. Teda vyšetrovanie tohto oznámenia je zjavne nereálna robota. No a vyšetrovateľka reaguje tak, že sa musí takýmito somarinami zaoberať.

Spomenul tiež advokáta Krivočenka, ktorý zomrel z dôvodu konkrétneho konania konkrétnych osôb. Na nahrávke počuť vyšetrovateľov Čurillu a Vojtuša, ktorí rozoberajú aj väzbu Tibora Gašpara a spoluobvinených v kauze Očistec. Pre týchto dvoch vyšetrovateľov je T. Gašpar za chudáka, za osobu, ktorá je zrelá na psychiatrické vyšetrenie. To sú tí tzv. objektívni vyšetrovatelia. Bavia sa o tom, kedy a ako sa zlomí a čo by od neho chceli počuť. Je to priamy dôkaz o tom, na čo tú väzbu používajú.

„Čo je najhoršie, o všetkých týchto dôkazoch vie polícia. Má ich k dispozícii a stále nikto nekoná. A samozrejme prikrývate to vy tým, akým spôsobom o tom informujete. Vy sa nás snažíte v podstate ignorovať, najmä z toho mediálneho hľadiska, ale bojíte sa pravdepodobne. Šeliga sa mňa bál podľa všetkého a v RTVS sa dohodol, že tam neprídem. Čoho sa bál? Že poviem veci, ktoré nebudú sedieť do dnešného kontextu politického diania? Ak sa bojíme pravdy, tak nemôžeme hovoriť o právnom štáte. Ak sa bojíme povedať opačný názor, už nie sme dávno v právnom štáte, už sme v totalite. A my k tej totalite sa úspešne blížime,“ uzavrel T. Gašpar.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x