9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Fico k zrušeným obvineniam: Na vymyslené obvinenia nie je v Európe 21. storočia miesto

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico dnes na tlačovej konferencii v priestoroch Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) poskytol verejnosti reakciu na vyjadrenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej na adresu paragrafu trestného poriadku „363“ a zastavenia politické prípadu „Súmrak.“

V tomto prípade generálny prokurátor, respektíve ním poverený námestník, konštatovali, že to obvinenie bolo tak vymyslené a vyfabulované, že obvinení ani nevedeli voči čomu sa mali brániť, a že bolo porušené ich právo na obhajobu.

„V strede Európskej únie, v 21. storočí vyrobia štátne represívne zložky s pochybnou motiváciou uznesenie, ktorému obvinení nerozumejú lebo nevedia o čom to je. Vyšetrovatelia to nevedia vysvetliť a potom, keď takýto prípad ruší prokuratúra musí skonštatovať, že to bolo celé natoľko vymyslené, vykonštruované a nezmyslené, že obvinení nemohli vedieť proti čomu sa majú brániť a preto boli naše práva absolútne porušené,“ konštatuje R. Fico.

Zároveň ďalej dodáva: „My sme stále pripomínali, že tie rozhodnutia o vznesení obvinenia sú tak vymyslené, tak vyfabulované, že my často nevieme proti čomu sa máme brániť. Aj na výsluchoch sme sa pýtali vyšetrovateľa – prosím vás najprv nám povedzte o čom to celé je, my stále nevieme z čoho sme obvinení.“ Predseda Smeru následne upozornil na dôležitosť zásady zákonnosti konania. Znamená to, že človek môže byť obvinený len zo zákonných dôvodov, nikdy nie inak, ak hovoríme o prostredí právneho štátu.

„V tomto prípade, ako konštatoval námestník generálneho prokurátora neboli splnené ani náležitosti trestného poriadku, ani náležitosti trestného zákona, ani náležitosti Ústavy Slovenskej republiky,“ upozorňuje R. Fico a ďalej sa pýta: „Tak teda pred kým alebo pred čím chráni ten paragraf trestného 363 poriadku? Má chrániť obvinených? Tak to nie je. Tento paragraf má chrániť ústavnosť a zákonnosť prípravného konania pred zneužívaním moci zo strany represívnych orgánov a orgánov činných v trestnom konaní voči obvinením.“

Rovnako je prekvapujúce, prečo sa do problematiky okolo paragrafu 363 zapája prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá má mať z povahy výkonu svojej funkcie úplne iné oblasti záujmu. Práve z toho dôvodu je nutné upriamiť pozornosť na výroky prezidentky, ktoré odzneli vo verejnoprávnej televízii. „Prezidentka vo verejnoprávnej televízii povedala, že parlament by mal zregulovať aplikáciu ustanovenia paragrafu 363 trestného poriadku napríklad, keď do hry už vstúpil súd. Ja sa pýtam, aký idiot jej toto písal? Do prípravného konania vstupuje súd jedine vtedy, keď rozhoduje o väzbe. Ale rozhodovanie o väzbe nemá nič spoločné s rozhodovaním o vine alebo nevine. Súd len konštatuje, keď berie niekoho do väzby, či spĺňa obvinenie nejakú materiálnu stránku a či spĺňa formálne náležitosti. Ale ten sudca, ktorý má k dispozícii pár hodín nemôže preštudovať niekedy tisíce strán spisu, aby mohol rozhodnúť o vine,“ konštatuje R. Fico.

YouTube video

Pani prezidentka v relácii ďalej povedala, že mala očakávania od vlády, že zreviduje postavenie prokuratúry. „Čo si pod tým máme predstaviť, že prokuratúra nebude môcť kontrolovať čo robia vyšetrovatelia, či operatívny pracovníci na NAKA?“, pýta sa R. Fico a zároveň dodáva: „Prezidentka povedala aj ďalšiu dôležitú vec a to, že je tu podanie poslancov NR SR na ústavný súd, aby sa ústavný súd pozrel na paragraf 363, a že ona chce osobne svojím podaním posilniť toto podanie poslancov NR SR. Ak má paragraf 363 chrániť pred zneužívaním zo strany moci a prezidentka ho chce na ústavnom súde napadnúť, je to podľa nás najmä kvôli tomu, že stojí na strane vládnej koalície a gaunerov Čurillovcov,“ uzatvára tému predseda strany SMER – SD Robert Fico.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články