19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

Festival kumštu bude v znamení 30. výročia zápisu B. Štiavnice do zoznamu UNESCO

V duchu osláv 30. výročia zápisu Banskej Štiavnice a okolia do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, sa bude tento rok niesť Festival kumštu remesla a zábavy. Jeho 25. ročník sa uskutoční v sobotu (27. 5.) na Starom zámku.

Ako informuje Slovenské banské múzeum (SBM), ktoré je spolu s občianskym združením Iniciatíva za živé mesto hlavným organizátorom podujatia, na festivale otvoria exteriérovú výstavu diel študentov SŠUP S. Mikovíniho. „Uvidíte výtvarné stvárnenie zeme baníkov Terra Banensium očami mladej generácie,“ približuje SBM.

Študenti predstavia mapu kultúrnych hodnôt celého územia zapísaného do zoznamu svetového dedičstva, ktoré v sebe zahŕňa nielen samotné historické mesto, ale aj jeho široké okolie. Na svoje si už tradične prídu malí i veľkí milovníci poctivého remesla, výrobkov z prírodných materiálov od lokálnych tvorcov a pestovateľov. „Obdivovať môžete tradičný um a kumšt keramikárov, košikárov, kováčov a medárov. V expozícii Starého zámku bude otvorená fajkárska dielňa s ukážkou výroby fajok štiavničiek,“ pripomína múzeum.

Pestrý bude i kultúrny program. Divadielko Maťo odohrá predstavenie Princezná Halabala, deti z folklórneho súboru Čistinka predvedú valaské tance a ľudové rozkazovačky a predvedie sa aj Šaško Krak so svojimi žonglérskymi a tanečnými kúskami. „Uskutoční sa aj flautový koncert v podaní súboru Veselé píšťalky a na záver si pripomenieme štiavnického rodáka, slávneho fotografa svetových hviezd Deža Hoffmanna v podobe pochôdzkového divadla s piesňami od legendárnych The Beatles,“ doplňuje SBM.

Podujatie podporili Banskobystrický samosprávny kraj a Fond na podporu umenia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x