14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Banská Bystrica: V Thurzovom dome historik priblíži čarodejnícke procesy v Krupine

Čarodejnícke procesy v Krupine budú témou podujatia Stretnutia s minulosťou, ktoré 24. mája o 17.00 h organizuje Stredoslovenské múzeum (SSM) v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V Thurzovom dome o nich porozpráva historik z Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine Miroslav Lukáč. TASR o tom informovala manažérka SSM Dana Kurtíková.

„Legenda hovorí, že poslednú čarodejnicu v strednej Európe upálili v Krupine a hoci to celkom nezodpovedá skutočnosti, história dokladá, že tam upálili nadpriemerný počet ‚stríg‘. Krupina nebola výnimkou, pretože čarodejnícke procesy sú známe nielen z Uhorska, ale aj z Európy. Začali sa vo vrcholnom stredoveku, no svoj vrchol zažili v počiatkoch novoveku v 17. a 18. storočí,“ priblížil Lukáč.

Podľa neho na Slovensku, ktoré bolo v tom čase súčasťou Uhorska, bolo niekoľko miest, kde sa procesy realizovali. Upaľovali najmä stoličné súdy, ale aj mestské magistráty.

„Zrejme najviac čarodejníc na jednom mieste bolo upálených v slobodnom kráľovskom meste Krupina. Historické pramene zaznamenávajú 45 prípadov. Prvé ženy obvinené z čarodejníctva upálili už v roku 1620 a posledné v roku 1741,“ konštatoval historik.

V prednáške sa zameria aj na príčiny týchto procesov a niektoré spôsoby mučenia a upaľovania. „Návštevníkom poviem, v čom má Krupina v tejto oblasti prvenstvo na Slovensku, aké legendy sa spájajú s jej údajnými čarodejnicami, ako vypadal diabol, ku ktorému sa priznávali, a kde a za akých okolností ich popravovali,“ dodal Lukáč.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x