20.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Eurofondová vojna Ďuriš Nicholsonová – Remišová pokračuje. Ktorá bude mať na záver víťazný úsmev?

Zvykne sa hovoriť, že kde sa dvaja bijú tretí zvíťazí. Nuž, ale pri kritických slovných prestrelkách ministerky a šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej a europoslankyne Lucie Ďuriš Nicholsonovej asi nikto tretí nezvíťazí.

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová sa už nie raz pochválila ako jej ministerstvo začalo účinne využívať eurofondy a ako je všetko okolo nej skvelé.

Naopak, europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová ju tvrdo skritizovala za to, že jej nečinnosťou prídeme o milióny z eurofondov. No a keďže Remišová jej nezostala nič dlžná a v statuse povedala, že klame, tak na svoju obranu, rovnako v statuse, vytiahla europoslankyňa svoje argumenty. Hneď v úvode sa ale vyzývavo spýtala „NICHOLSONOVÁ KLAME?“

Remišová by si mala priznať chybu

Boj dvoch žien teda pokračuje. „Bijem na poplach a neprestanem s tým, lebo ma ide rozhodiť, keď vidím, že nik nenesie zodpovednosť za to, ako (ne)čerpáme eurofondy. Ministerka Remišová tvrdí, že klamem a som nekompetentná. Ja prežijem útoky, za tie roky prejde cez moje brnenie máločo. Ale nejde tu ani o mňa, ani o ňu. Ide o to, že Slovensko zaostáva a pre zmenu robí málo,“ konštatuje Ďuriš Nicholsonová, podľa ktorej by si mala Veronika Remišová priznať chybu a nechať si poradiť od iných ako len od úradníčok zdedených po Počiatkovi, Pellegrinim a po Rašim. „Ak nepočúva mňa, nech aspoň číta, čo píšu naše štátne inštitúcie. NKÚ a NBS totiž konštatujú to, čo ja,“ odkazuje europoslankyňa.

Eurofondová vojna Ďuriš Nicholsonová – Remišová pokračuje. Ktorá bude mať na záver víťazný úsmev?
Zdroj: FB / Lucia Ďuriš Nicholsonová

NKÚ podľa Ďuriš Nicholsonovej píše: „Riziko nestihnutia včasného vyčerpania alokovaných výdavkov z PO 2014 – 2020 je stále veľmi vysoké. Čo sa výšky presúvaných prostriedkov týka, najproblematickejším je dlhodobo rezort pôdohospodárstva, nasledovaný rezortom dopravy a MIRRI SR.“

Navyše, nie je vraj schválená základná riadiaca dokumentácia SR. „Nielenže sa presunuté fondy EÚ z roku 2020 nevyčerpali, ale ešte sa tento balík navýšil aj o prostriedky, ktoré boli rozpočtované na rok 2021 a tiež sa nevyčerpali. V predposlednom roku možnosti čerpania fondov EÚ by však táto hodnota mala prudko klesať a nie rásť,“ prízvikuje Ďuriš Nicholsonová.

Remišová opäť ako „kráľovná“ faux pas. „Dokonalé vysvetlenie“ mala ale pripravené ihneď

Systém čerpania bol nastavený zle

Analytik NBS Marián Labaj konštatuje okrem iného: „Z predošlého programového obdobia sme stále nevyčerpali skoro 7 miliárd eur. Vplyvom zle nastaveného systému sme sa okrem iného trvale pripravili o zdroje v objeme takmer 200 miliónov EUR. Opatrenia počas pandémie obmedzovali schopnosť hladko čerpať eurofondy.“ Slovensko sa podľa europoslankyne administratívne pripravuje na nové 4 programové obdobie (2021-2027), ktoré oficiálne už začalo minulý rok. „Na regionálny rozvoj by malo získať z EÚ 12,6 mld. Okrem toho by malo čerpať aj zdroje na rozvoj vidieka a v neposlednom rade aj na investície z Plánu obnovy. Ak nechceme o tieto prostriedky prísť, mali by sme sa poučiť z minulosti a nastaviť priority a systém tak, aby sa investície nielen „napokon“ dostali do regiónov, ale aj primerane včas a vyhli sme sa zbytočným stratám,“ zakončila svoj status Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Eurofondová vojna Ďuriš Nicholsonová – Remišová pokračuje. Ktorá bude mať na záver víťazný úsmev?
Zdroj: FB / Veronika Remišová

Remišová sa opäť strápnila. A toto nás chodí reprezentovať do sveta? (VIDEO)

Prirodzene, Veronika Remišová to nemohla nechať bez odozvy a do ďalšieho statusu napísala vraj pravdu o čerpaní eurofondov. „Zlé správy, hoci aj neoverené, sa šíria rýchlo. Ak sa ale pozrieme na fakty, nevyzerá to vždy rovnako. Napríklad Slovensko nie je v čerpaní eurofondov druhé najhoršie, ako tvrdia niektoré médiá odvolávajúc sa na analýzu Národnej banky pod vedením pána Kažimíra. Je však pravda, že na takom mieste bolo Slovensko za vlády Smeru,“ začína s obranou ministerka a šéfka Za ľudí. „V marci 2020 bolo Slovensko v čerpaní na 27. mieste v rámci celej EÚ. Teda na samom chvoste. Po nástupe našej vlády a prijatí zásadných zmien v eurofondoch sme v európskom rebríčku čerpania poskočili na aktuálne 21. miesto. Za nami sú také štáty ako Belgicko, Holandsko či Dánsko. Urobíme všetko pre to, aby Slovensko naďalej aj v tejto oblasti napredovalo,“ dvíha bojovú zástavu Veronika Remišová, ktorá na samý záver dodáva: „Bojujeme z dedičstvom, ktoré nám tu zanechali politici Smeru a Hlasu a robíme všetko preto, aby eurofondy pomáhali ľuďom na Slovensku.“

Eurofondová vojna Ďuriš Nicholsonová – Remišová pokračuje. Ktorá bude mať na záver víťazný úsmev?
Zdroj: FB / Veronika Remišová

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články