10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Erik BLAŠKO: Dohoda pred komunálnymi voľbami nebola možná

Erik Blaško je už pomerne známy aktivista v Nitre a okolí, do povedomia sa dostal aktivitami hnutia Archa, neskôr garážovými výpredajmi a napokon aj ako jeden z kandidátov na post nitrianskeho primátora pod hlavičkou strany Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Hoci neuspel, úspešný je jeho občiansky projekt garážového výpredaja, ktorý začal pravidelne pod Zoborom organizovať.

Erik BLAŠKO: Dohoda pred komunálnymi voľbami nebola možná
Erik Blaško, zdroj:fb

H: Začnem zhurta, kandidoval si na primátora, koľko hlasov si získal?

Erik: Tu, v meste, myslím, že okolo 600.

H: A vo VUCke?

Erik: Vo VÚC to bolo 2671 hlasov. Lepšie ako Laššáková (smiech)

H: Tak to bolo dosť. A poznáš aj svojich voličov, kto ti dal hlas?

Erik: No, boli to naši ľudia v Nitre, najmä z hnutia Archa. O tých som vedel a predpokladám, že niekoho som zaujal aj v diskusiách, v Infovojne. Tam urobil môj výstup veľa, takže ma volila vlastne alternatíva. Tá ma má rada 😊

H: Napriek tomu, že si získal teda toľko hlasov, nedostal si sa ani do VÚC-ky, ani do mesta. Prečo ste sa pred voľbami s ostatnými nedohodli?

Erik: Z morálneho hľadiska by som sa potom nemohol nijako pozrieť tým ľuďom, čo mi verili a potom aj volili, do očí.

H: Lenže toto mesto potrebuje aj dvoch viceprimátorov.

Erik: No tak nejako….hej (úsmev)

H: Nebola z tvojej strany vôľa?

Erik: Na rovinu, všetci na mňa pozerali cez prsty, takže, čo som sa mal, s kým baviť?

H: Ty si mal, síce navonok málo, ale zaujímavých 600 hlasov. Vo voľbách by možno niekomu pomohli.

Erik: No dobre, a komu?

H: Napríklad, Kršiakovi?

Erik: Ďakujem, asi to nie je človek, ktorý ma má rád.

Kandidát na primátora Nitry Erik BLAŠKO: Zmena prichádza zdola a je čas začať konať

H: Ibaže všetci ste deklarovali pred voľbami, že vám ide o to, že chcete v Nitre mať nového primátora a zmeniť vedenie mesta.

Erik: Áno, ale kto vedel, ako to dopadne?

H: Všetci tí, čo vedia počítať, tušili, že Hattas získa po druhom kole 8000 hlasov. Už je to v Nitre vo voľbách primátorov tradícia, stačí pozrieť do minulosti…

Erik: Ale ja by som sa nemohol pozrieť potom ľuďom do očí, že im zrazu poviem, že dobre, že voľte (napríklad) Kršiaka… Veď to je nezmysel.

H: No nie je to nezmysel, keď chcete spoločne niečo dosiahnuť, nie?

Erik: To sú veľmi ťažké otázky… (smiech).

H: Prekvapilo ťa niečo počas kampaňovania, stali sa ti nejaké dobré veci, ktoré ťa milo prekvapili, alebo naopak, sklamalo ťa niečo, niekto?

Erik: Všetko išlo v pohode a žiadne prekvapenia ani neboli. (smiech)

Erik BLAŠKO: Dohoda pred komunálnymi voľbami nebola možná
Akcia Archy počas obmedzení v jednom nitrianskom nákupnom centre (zdroj: nn)

H: Čo budeš robiť teraz 4 roky, keď už opadla volebná eufória? Mám dojem, že si zasa všetci si myslia, že už nemusia zase nič robiť a začne to znova pol roka pred ďalšími voľbami, budú sa sadiť všetci stromčeky, všetci začnú niečo organizovať …. 😊

Erik: No, ja idem po starom, ako aj predtým, organizovať protesty, stretávanie sa s ľuďmi, organizovať garážové výpredaje, charitu, pomoc ľuďom. Inak, chystáme sa tu v Nitre otvoriť farmársku tržnicu.

H: Garážové výpredaje sa skutočne v meste ujali, až ma to prekvapilo. Začal si nimi, aby ťa ľudia spoznali?

Erik: Tak, robil som ich dávno pred voľbami, ešte predtým, ako som vedel, že budem kandidovať na primátora. Chcel som, aby si ľudia v tejto divnej dobe navzájom pomohli, aby sa naučili, keby náhodou padol systém, kde a od koho si vedia zadovážiť napr. potraviny, šatstvo a podobne.

H: Má garážový výpredaj, z tvojho pohľadu, úspech? Je oň záujem?

Erik: Určite áno, už som prestal aj ľudí počítať, keď prišlo viac ako 120 áut. 😊

H: Čo všetko nájdeme na výpredaji, čo si tam vedia ľudia kúpiť?

Erik: Všetko možné, čo ti napadne, topánky, hračky, minule som dokonca videl lyže, zimné doplnky, jednoducho všetko, čo chcú ľudia posunúť ďalej za skutočne výhodné ceny. Navyše vidno, že sa ľudia chcú v Nitre navzájom stretávať, je to skoro spoločenská udalosť 😊

H: Blíži sa december, bude ďalšia akcia?

Erik: Áno, garážový výpredaj bude 3. decembra na ploche pri chrenovskej poliklinike, chystáme aj Mikuláša pre naše deti, ale aj deti z detských domovov. Znova sa máme príležitosť stretnúť, bude to paráda a všetkých srdečne pozývam. Mimochodom, zimy sa báť netreba, detský kútik bude vyhrievaný, aby to tam bolo celé fajn. Ako som spomínal, príde aj Mikuláš a dokonca aj čert😊

Erik BLAŠKO: Dohoda pred komunálnymi voľbami nebola možná
Garážový výpredaj v Nitre. Najnovšie sa bude konať 3. decembra

H: Okrem týchto predajov pomáhaš aj OZ POMÁHAJKO. O čo ide?

Erik: Zbierka je určené slovenským rodinám, ľuďom, ktorí naozaj potrebujú pomocnú ruku. Zbierame šatstvo, potraviny, a dokonca aj nábytok. Stačí, ak ho odfotíte, pošlete do Pomáhajka, a Katka, ktorá to má pod palcom, zariadi všetko potrebné. Máme výborných dobrovoľníkov, takže vieme pomôcť aj s prevozom. Niektorí sú moji známi, ale  pridávajú sa k nám aj úplne cudzí ľudia, ktorí chcú pomôcť. Skutočne, klobúk dolu pred nimi.

H: Ty si sa do povedomia v meste dostal ako bezrúškovec tzv. Archy. Nemal si kvôli tomu opletačky?

Erik: Nie, prečo by som mal (smiech). Archa nestratila svoju podstatu, lebo keď zas príde k niečomu, ako to bolo pred rokom, čo asi vyzerá, že príde, tak zase tu bude komunita, ktorá si bude navzájom pomáhať. Hnutie Archa by sme chceli rozšíriť na celé územie mesta Nitra, aby sa k nám pridal každý, kto má záujem o vzájomnú pomoc.

H: Ako si to mám predstaviť?

Erik: Tak, napríklad, keby nám znova  zatvorili obchody, keby nás do nich nepustili, tak by sme boli pripravení. Máme už svojich farmárov, od ktorých sa dajú potraviny nakúpiť, obchody v tzv. Zelenej zóne, vieme poskytnúť právnu pomoc a zdravotnú starostlivosť.

H: Blížia sa Vianoce, ako ich budeš tráviť ty? Si veriaci?

Erik: Priznám sa, že veľmi nie, hoci ako človek, ktorý si ctí kultúru, rovnako rešpektuje aj náboženské presvedčenie iných. Ako hovorí Noro Lichner, som taký kresťan na baterky 😊 Ale Vianoce budem určite tráviť doma, so svojou rodinou, v pokoji a mieri.

(nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články