14.8 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Eduard Chmelár: Neonormalizačné čistky (ministerke kultúry)

So Stanom Mičevom som v posledných rokoch nemal dobré vzťahy. Ľudsky sa ku mne nezachoval fér a aj vtedy, keď ma na príkaz ministra vnútra Mikulca vyhodili z Akadémie policajného zboru, sa ma nezastal a chcel sa páčiť hlavne mainstreamu. Dnes sa mu to vracia ako bumerang.

Odvolanie Stana Mičeva z postu generálneho riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici nemá nijaký odborný podklad, je praobyčajnou a špinavou politickou čistkou. Oficiálny dôvod ministerky kultúry Natálie Milanovej, že našla v riadení inštitúcie závažné pochybenia, považujem za zbabelú a zákernú lož.

Eduard Chmelár: Neonormalizačné čistky (ministerke kultúry)
Zdroj: FB, Stanislav Mičev

Pani ministerka, keďže sa poznáme veľa rokov a kým si nevstúpila do politiky, bola si celkom fajn baba, veselá a dobrosrdečná, ktorá jazdila na koni možno aj lepšie ako ja, dovolím si takto osobne…

Natália, čo si ty urobila pre kultúru? Tvojou jedinou kvalifikáciou bolo, že si napísala leporelo pre deti a máš jediné šťastie, že ten rezort nikto nechcel. Vieš, ako ťa volajú? Neviditeľná ministerka. Nikto nikde ťa nevidel. Ešte aj prezidentka chodí na premiéry častejšie ako ty. Doteraz som mlčal, lebo je ťažké kritizovať človeka, ktorého poznám a ktorému som držal palce, ale to, ako si dovoľuješ obúvať sa do ľudí, ktorí na rozdiel od teba zanechali v rezorte výraznú stopu, je nevýslovná drzosť.

Do ničoho sa nerozumieš, tvoje tápanie v základných predpisoch, ktoré by si mala mať v malíčku, je čistý trapas, ty si urobíš tlačovku, na ktorej sa chceš pustiť do Matice slovenskej a nezistíš si o nej ani základné fakty, veď tam máš na to ľudí, aby trošku prekryli alebo navoňali tvoj diletantizmus, no ty si ho ani neuvedomuješ. Slovensko nikdy nemalo na čele rezortu kultúry takého diletanta ako ty, nechala si sa pripraviť o všetky zdroje, pokašľala si aj to, čo fungovalo, máš jediné šťastie, že Stankemu a Kemkovi sa za tvoje odstúpenie vrieskať nechce.

Ale teraz si ukázala, na čo tam si. Na špinavú robotu.

To, že Múzeum SNP sa stalo záštitou najreprezentatívnejších osláv štátneho sviatku na Slovensku, je spojené s menom Stana Mičeva. Je to odborník na svojom mieste, a to viem ako docent histórie posúdiť, ak dovolíš, lepšie ako ty. Aspoň si zachovaj tvár a priznaj, že si ho kopla do zadku, lebo nebol ochotný realizovať tvoj alebo skôr Naďov chorý nápad rozparcelovať pýchu nášho múzejníctva. Ale neobtieraj si ústa o jeho odbornosť. Lebo ak by si vzala na seba len stotinu z tej prísnosti, s akou si posudzovala jeho, musela by si s hanbou utiecť zo svojho kresla už dávno.

Natália, ak máš v sebe len štipku súdnosti, odstúp! Nemáš na to! Čo ti tá slovenská kultúra urobila, že ju chceš zničiť?

A vy ostatní, pamätajte: toto sú obyčajné špinavé politické čistky. Nech mi už nikto nehovorí o tom, aké to bolo za bývalého režimu.

Ani za normalizácie vám nepovedali, že vás vyhadzujú z politických dôvodov. Keď ste prestali poslúchať alebo sa vzopreli, nepredĺžili vám zmluvu, vyhlásili vás za nadbytočného, poohovárali vás za vašu pracovnú morálku. Dnes vám nemusia vysvetľovať vôbec nič a ani neviete, ako ste na dlažbe. Ak sa vám to nestalo včera alebo dnes, môže sa vám to stať zajtra.

Nech bol Fico aký chcel, ale ľudí, ktorí s ním nesúhlasili, aspoň nechal dýchať. Títo idú po krku každému, kto nejde s nimi. A ak sa nebudeme navzájom podporovať, pôjdu po krku aj vám.

Text: Eduard Chmelár, fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články