19.2 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Dzurinda sa vracia. A s ním aj MODRÁ koalícia

Pod hrozbou májových či júnových predčasných parlamentných volieb sa expremiér Mikuláš Dzurinda a predseda strany Spolu – občianska demokracia (Spolu-OD) Miroslav Kollár rozhodli preskočiť zbieranie podpisov na vytvorenie novej politickej strany.

Dzurinda sa vracia. A s ním aj MODRÁ koalícia
„25. januára 2018 bola strana Spolu zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR a takmer na deň presne po piatich rokoch sa zmenila na Modrú koalíciu,“ uviedol Kollár. (zdroj: fb)

Ako informoval 27. januára na tlačovej besede Dzurinda, Spolu-OD preto zmenili na stranu Modrá koalícia. „Dnešok je veľmi významným dňom, pôvodne sme mali začať zbierať podpisy na vznik politickej strany Modrí – Európska ľudová strana. Chceli sme založiť liberálno-konzervatívnu politickú stranu. To, že došlo k pádu vlády a hrozbe predčasných volieb, ma podnietilo k zvažovaniu, ako budeme ďalej postupovať,“ vysvetlil Dzurinda.

Pripomeňte si: SPIS GORILA, ktorý otriasol Slovenskom

Dzurinda ďalej informoval, že už rokoval s Kresťanskodemokratických hnutím. „S predsedom Milanom Majerským sme sa dohodli, že v rozhovoroch budeme pokračovať. Máme záujem aj o širšiu spoluprácu. Budeme komunikovať so všetkými záujemcami, ktorí o komunikáciu a eventuálnu spoluprácu s nami budú mať záujem,“ uviedol bývalý premiér. Dodal, že k voľbe predsedu strany ešte len dôjde, sám však priamo nepovedal, či ním bude on. „Uchádzať sa už nechcem o nič, ale ani neuhnem. Nečakám, že ma navrhnú,“ tvrdí.

Kauza GORILA nám ničila život dlhých pätnásť rokov, hovorí Dana ARPÁŠOVÁ, manželka bývalého šéfa vnútorného spravodajstva SIS

Činitele prípadnej spolupráce alebo zjednotenia sú podľa Dzurindu tri. „Prvým je vernosť našej príslušnosti k západnej civilizácii. Je to nevyhnutná podmienka. Naším domovom je dnes nielen Slovensko, ale aj Európska únia,“ zdôraznil. Druhým činiteľom je ochrana demokracie a právneho štátu a tretím činiteľom je udržateľná a konkurencieschopná ekonomika. „Máme dva hlavné politické ciele. Prvým je zastaviť úpadok a chaos, tým druhým je privodiť pozitívny obrat. Dnešná politická kultúra, predovšetkým v parlamente, je neudržateľná a neznesiteľná,“ myslí si expremiér Dzurinda. Taktiež si myslí, že medzi politikmi a novinármi by mal vládnuť rešpekt. „Chceme povedať jasné nie kultúrnym vojnám. Konzervatívci nemôžu poraziť liberálov a liberáli nemôžu poraziť konzervatívcov. Je potrebná spoločenská zhoda,“ vyzval Dzurinda.

Miroslav Kollár na tlačovej besede uviedol, že tento týždeň sa zavŕšila jedna etapa fungovania strany Spolu-OD. „25. januára 2018 bola strana Spolu zaregistrovaná na Ministerstve vnútra SR a takmer na deň presne po piatich rokoch sa zmenila na Modrú koalíciu,“ uviedol Kollár.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x