2.1 C
Nitra
štvrtok, 30 novembra, 2023

Motoristi, pripravte sa na ďalšie ZDRAŽOVANIE, predpokladá analytička

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa neskončilo. Analytička 365.bank Jana Glasová očakáva, že ceny pohonných látok na našich pumpách by sa mohli v ďalšom týždni opäť zvýšiť.

Ako vždy, je za tým hlavne vývoj svetových cien ropy. „Úvodné týždne nového roka so sebou priniesli zvýšenie cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach. Odráža to vývoj na ropnom trhu, kde v posledných troch týždňoch ceny ropy Brent vzrástli z 80 amerických dolárov smerom k úrovni 89 dolárov za barel,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Ambulantní lekári NEZAVEDÚ poplatky, dohodli s vládou a výsledkom je kompromis

Ceny benzínu na našich pumpách ostatných desať týždňov minulého roka klesali. Od začiatku tohto roka sa ale ceny benzínu viac-menej zvyšujú. Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR v treťom týždni tohto roka motoristi zaznamenali výraznejší nárast cien benzínov na našich pumpách. Liter 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň opäť vyšplhal nad hranicu 1,5 eura a predával sa za priemernú cenu 1,519 eura. V týždňovom porovnaní tak jeho cena vzrástla o rovné dve percentá. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,715 eura, jeho cena sa zvýšila o 2,3 %. Zlacnela len nafta, a to o 0,6 % na priemernú úroveň 1,607 eura za liter.

Michal Klíma: Covidizmus a Putinova vojna: Paradox 24. februára 2022

V medziročnom porovnaní je benzín na podobných úrovniach ako vlani v takomto období, respektíve je mierne drahší, o 1,3 %. Stále je ale medziročne výrazne drahšia nafta, ktorej cena je až o približne 15 % vyššia ako vlani.

Ceny ropy Brent počas ostatných troch týždňov rastú. Z úrovne necelých 80 dolárov za barel sa dostali až smerom k úrovni 89 dolárov za barel. V úvode tohto týždňa sa ceny ropy nachádzali nad 88-dolárovou hranicou a postupne mierne klesli k hladine 86 dolárov za barel. Následne však opäť vzrástli a v závere týždňa sa znova obchodovali nad 88-dolárovou hladinou.

Pod aktuálne zvyšovanie cien na ropnom trhu sa podľa analytičky naďalej podpisujú predovšetkým očakávania súvisiace s oživením čínskeho dopytu po rope a pohonných látkach. „Očakáva sa totiž oživenie čínskej ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy, dopyt v tejto krajine preto významne ovplyvňuje ceny na svetovom trhu. Na druhej strane, smerom nadol ropu tlačia obavy z prípadnej recesie v EÚ aj v USA,“ konštatovala Glasová.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x