26.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Dovolenkári a cestovatelia pozor! Ministerstvo vnútra vám dáva CENNÉ RADY a informácie

Leto a s ním spojené dovolenky či cesty za hranice už nezadržateľne klopú na dvere. Mnohí Slováci sa „zobudili“ až v týchto dňoch a zistili, že s ich cestovanými dokladmi nie je všetko v poriadku. A vtedy nastáva panika a chaos, ktorý však vôbec nemuseli byť.

Polícia pred každým letom upozorňuje na to, aby si Slováci skontrolovali nielen svoje pasy, ale aj občianske preukazy, pretože vo väčšej časti Európy sa môžu pohybovať pomocou nich. Napriek tomu to mnohí podcenia, a potom Klientske centrá nestíhajú. Ministerstvo vnútra SR preto v statuse vydáva zaujímavé, a najmä potrebné informácie o tom, čo všetko potrebujeme ohľadom cestovných pasov či občianskych preukazov pred cestou do zahraničia.

Kam možno cestovať na občiansky preukaz?

Ministerstvo vnútra intenzívne pracuje na tom, aby občania mali cestovné pasy tak, aby mohli pohodlne vycestovať. Len za pondelok 26. júna bolo vyrobených 4 200 cestovných dokladov. Národné personalizačné centrum vyrába doklady na dve pracovné zmeny. Predpokladáme sa, že od štvrtku 29. júna by sa situácia mala zastabilizovať a počet čistopisov od dodávateľa by mal byť v dostatočnom množstve tak, aby sa doklady stihli vyrobiť a dodať do 30 dní,“ píše hneď v úvode rezort vnútra.

Chcete si vybaviť osobné doklady? Môžete tak v pokoji urobiť KDEKOĽVEK na celom Slovensku

Kedy teda Slovákom postačuje na cestovanie občiansky preukaz? „Je to v rámci Európskej únie, okrem EÚ aj do Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, na Island, Srbska, Albánska, Gruzínska, Moldavska či Severného Macedónska. Do Chorvátska rovnako postačuje OP tak pre dospelých, ako aj pre dieťa. Pri deťoch je dôležité, aby mali vydaný plnohodnotný OP s fotografiou, o vydanie ktorého je možné požiadať aj v prípade, ak dieťa nedovŕšilo 15 rokov. Ale pozor, s OP bez podoby tváre nie je možné cestovať!“ vysvetľuje a zároveň varuje ministerstvo vnútra a prikladá aj link (TU) na dôležité informácie.

Veriaci pozor! Slovenské železnice vypravia počas Levočskej púte celkovo 28 osobných vlakov

Ako postupovať pri vybavovaní pasu?

A ako majú Slováci postupovať keď si chcú vybaviť cestovný pas? „Za štandardný poplatok 33 eur si môžete zadať žiadosť na ktoromkoľvek oddelení dokladov alebo klientskom centre. Odporúčame požiadať o vydanie dokladu na menšom policajnom pracovisku, kde je vyťaženosť násobne nižšia ako vo veľkých klientskych centrách. Odporúčame, ak vám vydanie cestovného pasu neponáhľa, požiadať oň bez zvýšeného poplatku za zrýchlené vydanie,“ informuje ministerstvo, ktoré aj v tomto prípade prikladá informačný link (TU), ako aj link (TU) na možnosti zrýchleného vydania.

Viete ako postupovať, keď čakáte na pas? „Ak občan čaká na oneskorený doklad a potrebuje nevyhnutne vycestovať, odporúčame kontaktovať pracovisko, kde si žiadosť o cestovný pas podal. Ak je občan v časovej tiesni, ministerstvo vnútra urobí všetko pre to, aby jeho doklad bol vyrobený a v individuálnych prípadoch ho doručí na konkrétne pracovisko po dohode s občanom,“ konštatuje rezort vnútra, ktorý sa za vzniknuté komplikácie pri vydávaní pasov a občianskych preukazov občanom ospravedlňuje a robí všetko pre to, aby sa situáciu podarilo čo najskôr vyriešiť a zastabilizovať do štandardných lehôt.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x