16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Dotované svine budú mať dohru, Takáč zo Smeru podáva trestné oznámenie

R. Takáč: Dnes na Generálnu prokuratúru podávam trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

Robím tak v súvislosti s netransparentným nakladaním financií agrorezortu na zvládnutie nákazy afrického moru ošípaných. Firma Rimanec, rodinne spätá s dnes už bývalým štátnym tajomníkom Milanom Kyseľom, sa obohatila o dotáciu prostredníctvom štátnej organizácie v gescii Ministerstva pôdohospodárstva vo výške 27 000 eur. V tomto prípade, keď farma chovala 6 ošípaných, vychádzala dotácia 4.500 eur na jednu ošípanú. Nebolo by na tom nič zlé, ak by „podmienky boli transparentné“ a neboli by ušité na mieru vybraným farmárom.

Podpora chovateľom ošípaných? Iba VYVOLENÝM! Na jednu sviňu 4500 eur

Predseda vlády Eduard Heger sa uspokojil s akože politickým gestom, keď Milan Kyseľ rezignoval na funkciu štátneho tajomníka. Problém ale nie je len v dotácii samotnej, ale aj v jej (ne)zverejnení. Pripomína to „nástenkový tender,“ keďže o dotácii, pre ktorú bolo potrebné vyplniť jednoduchý dotazník, sa dozvedel len malý okruh farmárov. Na Slovensku máme zaregistrovaných 8 600 fariem, ktoré majú povolenie k chovu ošípaných, pričom do výzvy sa podľa dostupných informácií zapojilo len 140 uchádzačov, hoci postačovalo vyplniť iba „dotazník“.

Dotované svine budú mať dohru, Takáč zo Smeru podáva trestné oznámenie
Richard Takáč

O pripravovanom „dotazníku“ nemala žiadne informácie ani Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora ako najväčšia agropotravinárska samospráva na Slovensku. Nehovoriac o uniknutej komunikácii, z ktorej je zrejmé, že pripravovanú výzvu nechcel minister Vlčan medializovať.

Keďže existuje dôvodná obava, že možný okruh páchateľov zasahuje medzi politické špičky súčasnej vládnej garnitúry a ide o vec, ktorá budí ohlas verejnosti, mám za to, aby dohľad v prípravnom konaní v predmetnej trestnej veci vykonával prokurátor trestného odboru Generálnej prokuratúry SR.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články