1.3 C
Nitra
utorok, 25 januára, 2022

Dopyt po kuriéroch rekordne rastie, ukazujú dáta Profesie

Pracovné ponuky na pozíciu kuriéra, ktorá je kľúčová najmä počas aktuálnej predvianočnej sezóny, dosahuje v počte inzerátov na pracovnom portáli Profesia.sk rekordné čísla. Informovala o tom hovorkyňa portálu Nikola Richterová. V októbri takýchto ponúk pribudlo na portáli 130 a v novembri ďalších 100. Za prvé decembrové dni zverejnili firmy 27 nových inzerátov na kuriérov.

„Porovnanie aktuálnych čísel s predošlými obdobiami ukazuje, že rok 2021 priniesol kuriérom rekordné čísla. Zamestnávatelia uverejnili v 3. štvrťroku 347 pracovných inzerátov na túto pozíciu,“ vyčíslila Richterová s tým, že je to najvyššie číslo v histórii existencie pracovného portálu. Dopyt po kuriéroch pritom pokračuje, v nedokončenom poslednom kvartáli roka zverejnili firmy zatiaľ 257 inzerátov.
      Dáta portálu ukazujú, že o túto profesiu majú záujem hlavne muži. Medzi záujemcami je totiž iba 15 % žien. Najviac ľudí reaguje na kuriérske inzeráty vo veku 25 až 34 rokov.

Dopyt po kuriéroch rekordne rastie, ukazujú dáta Profesie
Foto: Ilustračné, dpd.com NN

„Keď hľadal zamestnávateľ nového kuriéra alebo kuriérku počas prvej a druhej vlny pandémie, záujem bol obrovský. Počas 2. štvrťroka 2020 platilo, že na jednu pracovnú ponuku zareagovalo v priemere viac ako 140 uchádzačov a uchádzačiek,“ uviedla Richterová a dodala, že vysoká konkurencia medzi ľuďmi pokračovala aj v 4. kvartáli 2020 a prvom kvartáli 2021. Vtedy na jeden inzerát poslalo firme životopis v priemere 110, respektíve 90 ľudí.

„Neskôr sa už čísla ustálili a dnes už pripomínajú skôr obdobie spred pandémie. Jeden z hlavných faktorov, ktorý aktuálne znižuje priemerné čísla reagujúcich uchádzačov, je najmä vysoký počet pracovných ponúk a konkurencia medzi firmami,“ dodala hovorkyňa.
      Aktuálne platí, že na jednu pracovnú kuriérsku ponuku zareaguje v priemere 26 ľudí. Kto však chce pracovať ako kuriér, musí si v mnohých prípadoch založiť živnosť. Najväčšia časť pracovných ponúk na túto pozíciu ponúka práve takýto druh kontraktu. Plný úväzok je až na druhom mieste. Zamestnávatelia majú v roku 2021 záujem aj o dohodárov. Takýto kontrakt ponúka až tretina inzerátov.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články