17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Dobrý deň prajem. Záleská pri telefóne, sudkyňa, Špecializovaný trestný súd. Pán Zeman?

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby podal na Súdnu radu SR podnet na disciplinárne stíhanie sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej, ktorá pôsobila v minulosti na Okresnom súde v Nitre.

Dobrý deň prajem. Záleská pri telefóne, sudkyňa, Špecializovaný trestný súd. Pán Zeman?

Bývalému zápasníkovi, členovi mafiánskej skupiny takáčovcov Matejovi Zemanovi volala zo služobného telefónu sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská. Stalo sa tak doobeda 17. augusta 2021, teda v období, keď bol Zeman na úteku a bol na neho vydaný zatykač, informuje týždenník Plus 7 dní.

12. augusta 2021 mal Zeman pomáhať usvedčiť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z prijímania úplatku. Spomínaného pojednávania sa však nezúčastnil, schovával sa v zahraničí a dokonca bol na neho vydaný zatykač.

Prípad rieši sudkyňa Pamela Záleská a tá v súdnej sieni oznámila, že Zeman svoju neúčasť na pojednávaní „riadne ospravedlnil“.

Po jej oznámení sa súdnou sieňou prehnala vlna prekvapeného šepotu. Muž na úteku sa riadne ospravedlnil?! Aký dôvod uznala ako „riadne“ ospravedlnenie, sudkyňa Záleská verejnosti neprezradila. Poznámky o vydanom zatykači na Zemana odbavila konštatovaním, že v spise nemá žiadny dôkaz, ktorý by túto skutočnosť potvrdzoval.

V rozhovore pre Plus 7 dní sudkyňa na otázku, či bežne komunikuje osobne s účastníkmi súdnych konaní, v ktorých je zákonnou sudkyňou, uviedla, že „vo svojej praxi bežne využívam všetky komunikačné prostriedky (služobný telefón, služobný e-mail) a v prípade potreby aj osobne komunikujem s prokurátormi, obhajcami, svedkami, tlmočníkmi a znalcami, predovšetkým ak je pre krátkosť času alebo z iného dôvodu potrebné odstrániť nedostatky, nedorozumenie alebo prekážky, ktoré by mohli zmariť súdom nariadený úkon, zvlášť (ale nielen) vo väzobnej veci.

Komunikovala som so svedkom Matejom Zemanom ako zákonná sudkyňa vo veci, v ktorej bol predvolávaný opakovane na vypočutie ako svedok a nie ako „osoba, na ktorú bol vydaný zatykač“. V trestnej veci, v ktorej som ako zákonná sudkyňa konala a mala som k dispozícii všetky relevantné skutočnosti získané zo spisu, som dôkaz „o vydaní zatykaču“ nemala. S osobami, na ktoré „bol vydaný zatykač“, ako ich zákonná sudkyňa osobne nekomunikujem.“

Spomínaný rozhovor so sudkyňou v neskrátenej podobe nájdete TU.

Rozhovor medzi Matejom Zemanom a sudkyňou Špecializovaného trestného súdu Pamelou Záleskou:

Mafián Zeman: Áno, prosím.

Sudkyňa Záleská: Dobrý deň prajem. Záleská pri telefóne, sudkyňa, Špecializovaný trestný súd. Pán Zeman?

Mafián Zeman: Áno. Počúvam vás.

Sudkyňa Záleská: Pán Zeman, volám vám kvôli tomu, že vás opätovne predvolávam na hlavné pojednávanie. Nechcem s vami po telefóne rozoberať nič. Žiadne dôvody. Nechcem nič počuť. Nechcem sa na nič pýtať.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Ja som do zápisnice o hlavnom pojednávaní, tak ako mi zákon káže, oznámila, že ste sa mi riadne ospravedlnili, pokiaľ ide o vašu účasť na hlavnom pojednávaní, kde som vás už znova predvolávala na dvanásty august.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Teraz skonštatovala som, že ste sa o termíne hlavného pojednávania dozvedeli.

Mafián Zeman: Áno.

Sudkyňa Záleská: Dokonca som dávala do zápisnice, že ste sa o tom dozvedeli z médií, pretože nemohli ste šestnásteho júla ešte vedieť o tom, nemohli ste mať prevzaté predvolanie. To je prirodzené.

Mafián Zeman: Áno.

Sudkyňa Záleská: Ďalej som konštatovala deň, kedy ste mi oznámili dôvody vašej neúčasti a do zápisnice som uviedla na moju zodpovednosť, tak ako mi zákon káže, s plným rešpektom k pravidlám, ktoré mám vyhodnocovať ako sudca, že ste ospravedlnený riadne.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Nečítala som vaše ospravedlnenie, nepovažovala som to z taktického dôvodu, to zase si ja ako samosudkyňa viem uvážiť, za podstatné, pretože o tomto vašom dôvode neúčasti bol oboznámený prokurátor a je s ním oboznámený obžalovaný, respektíve jeho obhajcovia. Obhajcovia nazerali do spisu, čiže to ospravedlnenie, ktoré ste mi adresovali, videli. Ja žiadnu poštu, pán Zeman, ktorú mi doručujete, hoc mi ju doručujete na pracovnú adresu, nepovažujem za moju súkromnú poštu. To znamená – všetko ide do spisu.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Aby ste…

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Čiže volám vám teraz, že, samozrejme, posielam vám nové predvolanie na tretieho septembra, posielam vám ho poštou riadne na adresu vášho trvalého bydliska, ktorú poznám zo spisu a posielam vám ju aj prostredníctvom mailovej komunikácie. Po obdržaní toho dátumu sa vy znova zariaďte tak, ako budete vy považovať za správne. Z môjho pohľadu ja budem potom voliť kroky, ktoré mi umožňuje trestný poriadok ako sudkyni, pretože na vašej účasti proste strany trvajú, respektíve ja ju ako sudkyňa považujem za nevyhnutnú, vaše opätovné vypočutie.

Mafián Zeman: Rozumiem.

Sudkyňa Záleská: Z mojej strany všetko. Dobre? Tak vás poprosím, preberte poštu a zariaďte sa podľa výzvy a podľa poučenia, ktoré máte v predvolaní svedka. Dobre?

Mafián Zeman: Dobre. Chcel som sa, neviem, či sa môžem opýtať.

Sudkyňa Záleská: Už ja…

Mafián Zeman: Alebo…

Sudkyňa Záleská: Už som povedala – ja s vami nebudem nič viac konzultovať.

Mafián Zeman: Dobre, dobre.

Sudkyňa Záleská: Ani sa nebudem…

Mafián Zeman: Dobre, takže na…

Sudkyňa Záleská: …na nič pýtať, ani s vami nebudem nič riešiť, lebo potrebujem, aby ste včas a riadne vedeli o tom, že vaše vypočutie bude potrebné, opätovné vypočutie a že teda ten termín ďalší je tretí september. Dobre?

Mafián Zeman: Dobre, dobre. Čiže príde mi do mailíku. Na mail budem reagovať. Dobre.

Záleská: Áno. Vám. Budete ho mať pribalené v prílohe, aby ste už teraz vedeli sa oboznámiť s poučením a všetkými náležitosťami, ktoré ako svedok odo mňa musíte mať k dispozícií a podľa ktorých sa budete spravovať. Dobre?

Mafián Zeman: Všetkému rozumiem. Dobre.

Sudkyňa Záleská: Dobre.

Zeman: Ďakujem veľmi pekne.

Sudkyňa Záleská:  Aj ja ďakujem. Pekný deň.

Mafián Zeman: Ďakujem ešte raz.

Sudkyňa Záleská: Majte sa. Dopočutia.

Mafián Zeman: Pekný deň. Dovidenia.

Sudkyňa Záleská: Dovidenia.

Zdroj: Plus 7 dní, Ľudmila Lacková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články