26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

ZUZKIN STĹPČEK: Keď sú dobré noty, nechodia nám nóty

Rozhodnutie Generálnej prokuratúry zrušiť obvinenia proti bývalému riaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému spôsobilo hystériu. Medzi vládnymi politikmi a niektorými médiami. Šéfredaktori chýrneho trojlístka (Aktuality.sk, SME a Denník N) spoločne a pobúrene napísali Marošovi Žilinkovi, že nezvláda komunikáciu s médiami. O tom, že niektoré médiá nezvládajú komunikáciu s informáciami, mlčia. Padajú slová mafia, súdruhovia, zneužívanie moci…

Nuž, nie každý berie žalobaby vážne, svoje o tom vedia už učiteľky v materskej škole. Otíkova teta z Vesničky střediskovej by poznamenala: „Dívate se taky někdy na televizi, když dávají kriminální případy? Asi ne.“  Aj pospolitému ľudu bez právnického vzdelania je jasné, že ak nemám dôkaz, nemám prípad. Teda v právnom štáte.

No ale noty k tejto partitúre boli asi napísané inak. Žilinka urobil niekomu škrt cez rozpočet a zrazu vraj zneužil paragraf 363 trestného poriadku.

Ten istý paragraf, ktorý máme od roku 2006, kedy bol ministrom spravodlivosti Daniel Lipšic.

(§363 Trestného poriadku:

1. Generálny prokurátor zruší právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon. Porušením zákona sa rozumie podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci.

2. Ak sa týka rozhodnutie alebo konanie uvedené v odseku 1 viacerých osôb alebo skutkov, môže generálny prokurátor zrušiť len tú časť rozhodnutia alebo konania, ktorá sa týka niektorej z týchto osôb alebo skutkov.)  

Hm… Dielo podkoplo nohy svojmu tvorcovi. A tak sa Zuza učesala, tridsiatu verziu tých istých šiat obliekla a generálneho prokurátora na koberček pozvala. Ťahala, ťahala, no nepovolil. Na pomoc jej pribehla aj Veronika (učesať sa nestihla) a mimoriadnu koaličnú radu zvolala. Ťahali, ťahali, a povedali si, že keď nepovolí Žilinka, tak povolí paragraf. Novelizovaný!

Viete si predstaviť takéto čosi v opačnom garde? Že by toto stvárala dnešná opozícia? To by boli zo zahraničia nóty!

Mimochodom, len v roku 2020 generálna prokuratúra riešila viac ako 500 podaní na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní a 83 z nich aj zrušila. Bez mediálneho rozruchu…

Áno, politici väčšinou nepočúvajú ľud, ktorý ich poveril správou vecí verejných, ale to, že novinári vedome klamú, je desivé.

Ešte viac, ako bohorovnosť Barbie z paláca, ktorá deň po tom, čo tisíce ľudí v uliciach Bratislavy a Košíc protestovali proti pošliapavaniu občianskych práv a slobôd, kde ich ostreľovali gumovými projektilmi, pár týždňov po tom, čo sama zmarila referendum o predčasných voľbách, s naučeným úsmevom deklamuje:  „Čelíme útokom na médiá a dezinformáciám, ktoré môžu mať, ako sme videli počas pandémie, aj následky na životoch. To, čo sme kedysi považovali za samozrejmosť, sa dnes vytráca. V spoločnosti je cítiť frustráciu a hnev. To však neznamená, že by sme mali na hľadanie riešení rezignovať, práve naopak.“

Starí ľudia vravia, že po búrke (myslím ten dážď s vetrom) vyjde slniečko. Asi áno. ABBA je späť a vydáva nový album! Možno sa predsa len vrátia staré dobré časy.

Zuzana Huďová, novinárka a spisovateľka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články