12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Dobrá správa od ministra Krajniaka? Garantované ceny energií

TAKTO BUDEME CHRÁNIŤ ĽUDÍ PRED RASTOM CIEN ENERGIÍ

Dnes sme mali na Úrade vlády SR rokovanie s premiérom a ďalšími členmi vlády na tému cien elektriny a plynu. Bavili sme sa o tom, čo vieme spraviť už teraz, aby sme ochránili čo najviac domácností pred nárastom ich cien. Mám pre vás päť dôležitých výstupov.

1. V lete sme nezaháľali a už teraz môžem povedať, že Slovensko má GARANTOVANÉ dodávky plynu a elektriny na celé zimné obdobie. Budeme mať dostatok elektrickej energie a plynu pre domácnosti a aj pre celú zvyšnú ekonomiku.

2. Ak by sa stalo, že by niektorý predajca elektriny alebo plynu skončil, každá domácnosť bude mať zabezpečenú ich plynulú dodávku. V taktom prípade zákazníka prevezme ďalšia spoločnosť – a čo je dôležité, s garantovanými cenami. Domácnosť tak nepocíti žiadne zvýšenie ceny v dôsledku tejto zmeny.

3. Do začiatku decembra budeme rokovať s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), aby sme z našej strany čo najviac napomohli k zníženiu poplatkov za distribúciu elektriny a plynu – ich svetové ceny samozrejme ovplyvniť nevieme, ale to čo ovplyvniť vieme, o tom s ÚRSO rokovať budeme. Aby koncová cena pre zákazníka bola čo NAJNIŽŠIA.

4. V decembri už budeme vedieť, ako sa nám podarilo zraziť ceny pre domácnosti. Následne ÚRSO v decembri 2021 vytvorí špeciálne tarify na odber plynu a elektriny pre ľudí, ktorých by nárast cien mohol ohroziť. Ľudia si tak sami budú môcť vybrať tarifu, ktorá bude pre nich najvýhodnejšia.

5. Celú zimu budú mať ľudia od svojich dodávateľov energií GARANTOVANÉ, že ak by im nevedeli zaplatiť, tak dostanú splátkový kalendár. Nikto teda nemusí mať obavu, že by ho kvôli prechodnému problému odpojili od energií.

Každý týždeň budeme vyhodnocovať situáciu. V decembri uvidíme, kam sme sa pri jednaniach s ÚRSO dostali a ak by hrozilo, že sa niektoré rodiny dostanú do energetickej chudoby, sme pripravení poskytnúť „vratku“, takže tí najodkázanejší by dostali aj takúto formu pomoci.

Budem vás priebežne informovať. Dajte o tomto vedieť aj priateľom a kolegom.

Text: Milan Krajniak/FB

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články