26.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Do očí mi nikto nepovedal, že som „nácek“

Pred pár rokmi, počas štúdia na vysokej škole, som si do seminárnej práce vybrala Milana Uhríka. V rámci politického marketingu sme mali za úlohu vyhodnotiť konkrétny komunikačný kanál a jeho dosah za obdobie jedného mesiaca. Milan vtedy prekvapene zareagoval slovami: „Nikdy som svoj facebookový profil nevnímal týmto spôsobom.“ A ja som bola rada, že som mala možnosť spoznať politika, vtedy ešte poslanca Nitrianskeho samosprávneho kraja, osobne. Dnes je predsedom nového Hnutia Republika.

Máš manželku, dve deti a plné ruky práce. Ani sa nenazdáme a komunálne voľby budú klopať na dvere. Ako sa udržiavaš v psychickej a fyzickej kondícii?

Snažím sa cvičiť každý deň. Chodím do posilňovne pravidelne už 20 rokov, neviem bez toho žiť. Dodáva mi to potrebnú energiu a elán, a tiež udržuje pri pevnom zdraví. Kedysi som cvičil viac „pre výsledky“, ale teraz už skôr pre dobrý pocit 🙂 Ale hlavne deti a chvíle s nimi sú pre mňa najväčšia radosť.

Do očí mi nikto nepovedal, že som "nácek"
Počas pandémie bolo veľa ľudí zavretých doma a mali viac času na aktivity, ktoré dlhodobo zanedbávali. Čomu si sa venoval ty?

Minulú jar som počas lockdownu dokončil aspoň záhradku vzadu za domom. V poslednej dobe však absolútne naplno práci pre naše nové politické hnutie REPUBLIKA.

Máš čas čítať knihy? Ktorá kniha v tebe zanechala skutočne hlboký dojem?

Teraz popri vysokej politike a malých deťoch nemám veľa času na knihy. Čítam teda väčšinou odborné knihy o ľudských vzťahoch, komunikácii, atď. Ale veľmi sa mi páčila kniha od amerického režiséra Olivera Stonea Rozhovory s Putinom, ktorú som čítal po Vianociach. Je to naozaj zaujímavý dialóg dvoch veľkých osobností.

Zdá sa, že život na pôde parlamentu je vzrušujúci. Ako sa dokážeš povzniesť, resp. ako sa dá tolerovať neadekvátne správanie niektorých poslancov?

Moji kolegovia v slovenskom parlamente musia mať veľkú trpezlivosť, aby dokázali vydržať v prítomnosti tak nekompetentných a nevychovaných ľudí z vládnej koalície. Tam je tolerancia skutočne potrebná. V Európskom parlamente je pre vlastenca a konzervatívca okrem tolerancie potrebná aj vytrvalosť čítať a analyzovať tisíce strán legislatívnych návrhov. Všetko sa tam síce tvári veľmi slušne a profesionálne, no nakoniec zistíte, že tému imigrantov, LGBT práv alebo znižovania štátnej suverenity SR dokážu vložiť ešte aj do hlasovania o životnom prostredí.

Do očí mi nikto nepovedal, že som "nácek"
Máš vo svojej hlave predstavu o tom ako by mohla fungovať ideálna spoločnosť? Je možné dosiahnuť v našej krajine pomyselnú rovnováhu?

Všetko je možné. Stačí sa nenechať oklamať marketingom a prázdnymi sľubmi pred voľbami. A zvoliť si tých, ktorým úprimne záleží, aby sa na Slovensku žilo normálne. Aby mladé rodiny mali jednoduchý prístup k bývaniu, aby ich deti vyrastali v zdravom prostredí a aby si seniori užili pekný dôchodok. Aby slovenskí podnikatelia mohli prosperovať bez zbytočnej byrokracie, štátneho nátlaku a mali výhodu pred zahraničím, s ktorým chceme vyrovnané a pozitívne vzťahy. Pre pokoj v spoločnosti je takisto dôležitá stabilita vo všetkých oblastiach – od financií až po politiku a ľudské vzťahy. A práve v tom vidíme výzvu pre nás politikov – snažiť sa obhajovať národné záujmy razantne, ale vždy slušne tak, aby zbytočne nerozoštvávali občanov proti sebe.

Denne sa skloňujú covid pasy. Mnohým to pripomína systém sociálneho bonusu, ktorý funguje v Číne.

Ako jediný slovenský europoslanec som spolu s 53 ďalšími konzervatívnymi europoslancami v EÚ predložil návrh na zamietnutie Covid pasov. Covid pasy nepovažujeme za „slobodu v cestovaní“, ale za „povinnosť v testovaní a očkovaní“. Zavádzanie Covid pasov nie je vytúžený návrat k normálu, ale práve zavádzanie nového normálu do fungovania spoločnosti. Naše hnutie ako jediná politická sila na Slovensku aktívne bije do tejto témy, ostatní to vítajú alebo sa mlčky prizerajú. Akýkoľvek zásah do ľudského tela podľa mňa musí zostať výhradne na osobnom, suverénnom a dobrovoľnom rozhodnutí človeka.

Do očí mi nikto nepovedal, že som "nácek"
Aký máš názor na vmiešavanie sa mimovládok do politického smerovania Slovenska?

Mnoho mimovládnych organizácií, ktoré živí nielen štátny rozpočet (teda daňoví poplatníci), ale aj zahraničné fondy a nadácie, zasahuje do politického rozhodovania. Keďže Slovensko nie je veľké, vieme, že tieto mimovládky sú prepojené na konkrétne politické strany, osoby a médiá. Spoločne si navzájom „prihrávajú“ mediálny priestor, pracujú na presadení svojich záujmov alebo záujmov sponzorov. Vplyv týchto mimovládiek je bezprostredná hrozba pre suverenitu Slovenskej republiky a musí byť obmedzený – napríklad návrhom zákona na povinné zverejnenie a označenie ich zahraničného financovania, ktorý sme viackrát predkladali do NR SR.

Veľa hovoríš o podpore bývania strednej triedy, prečo je to dôležitá téma?

Toto je priorita. Slovenské matky a otcovia nemôžu drieť celý život ako otroci, aby mali a splácali vlastné bývanie. Náš odborný tím vytvorí komplexný plán štátnej výstavby bytov, keďže premyslieť všetko do dôsledkov nie je jednoduché. Nebude to ako Kollárov plán, ktorým chcel len naplniť vrecká developerov a veľkých firiem. Toto bude plán výhradne pre ľudí, aby nemuseli zápasiť desiatky rokov s bývaním ako základnou potrebou slovenskej rodiny.

Mnohí podnikatelia počas pandémie zbankrotovali. Ako si predstavuješ podporu živnostníkov a malých podnikateľov, ktorí prežili a fungujú ďalej? Je možná daňová reforma?

Naši podnikatelia zbankrotovali kvôli vládnym opatreniam a neschopnosti vlády kompenzovať straty, lebo ich nútili zavrieť prevádzky. V prvom rade k tomu vôbec nemalo dôjsť. Nikde vo vyspelých krajinách neboli tie vládne obmedzenia tak živelné a brutálne ako práve na Slovensku. Vláda mala nájsť vyrovnaný postoj medzi krízou a zachovaním trhu, ktorého 97 % tvoria mikropodniky. V druhom rade, keď už ich zavrela, mala adekvátne odškodňovať. To samozrejme nespravila, lebo ani nevie ako. Pripravujeme a čoskoro predložíme jedno z riešení pre všetkých poškodených.

Čo závislosť Slovenska na zdrojoch EÚ? Má veľký vplyv napr. na dodržiavanie euronoriem v energetike a automobilovom priemysle, ktorý je u náš ťažný?

Niektoré normy sú adekvátne, iné akoby z iného sveta. Ak by ste počúvali úradníkov EÚ pár minút, zistíte, že sú odtrhnutí od reality. V energetike sa snažia celú našu závislosť presunúť na západ. Vo sfére automobilov pretláčajú zase znižovanie emisií pod technicky možné úrovne. Napríklad zníženie emisií v rámci novej pripravovanej automobilovej normy Euro 7 bude oproti norme Euro 6 tak malé a tak drahé, že oveľa výhodnejšie aj z pohľadu znižovania emisií by bolo napríklad odstránenie aspoň niektorých úsekov, na ktorých vznikajú najväčšie dopravné zápchy.

Pronárodné sily sú značne roztrieštené. Pripravujú sa pronárodné strany na voľby? Majú šancu?

Pre spojenie národne orientovaných osobností som urobil a robím ako predseda hnutia čo sa dá. Sedel a diskutoval som s mnohými. A kým niektorí z vlasteneckej scény len rečnia o egách a neschopnosti spájať, tak my reálne spájame. Privítali sme ľudí z mnohých strán, ktorí boli kedysi vyslovení kritici. Dnes sa im zapáčila slušná, razantná a konzervatívna cesta pre Slovensko, ktorou chceme ísť. Samozrejme, nikdy sa nezavďačíme všetkým. Najmä tým, ktorí chceli hneď diktovať a určovať, čo má ako vyzerať. Ale pre každého, kto je schopný spolupracovať na báze rovný s rovným a v prospech Slovenska, sú dvere otvorené.

Argument s prípadným prepadnutím hlasov vo voľbách je opodstatnený, ale mal by byť smerovaný najmä na tie malé mikrostrany, ktoré nemajú šancu ani schopnosti uspieť. Podľa drvivej väčšiny prieskumov je naše hnutie najsilnejšou pronárodnou stranou a stále rastie. Som si istý, že u nás hlasy voličov neprepadnú.

Nebál si sa toho rizika, že keď raz odídeš od Mariána Kotlebu, že sa to s tebou povezie a budeš jednoducho onálepkovaný?

Kto chce nálepkovať, ten si príčinu na nálepkovanie vždy nájde. Hlúpe reči budú vždy. Takých ľudí treba len ignorovať, nejde im o nič konštruktívne.

Vyjadril si sa, že už nechceš ďalej ísť Kotlebovou skostnatenou cestou, ale chceš viesť modernú stranu. Ako si to myslel?

REPUBLIKU budujeme ako konzervatívnu stranu pre 21. storočie. Svet sa zmenil, a my už dávno nežijeme v roku 1930 alebo 1950. Dnešný svet a dnešných ľudí trápia úplne iné problémy, na ktoré treba reagovať vo svetle súčasného sveta, s využívaním moderných prístupov a technológií. Nechcem budovať stranu jedného muža, stranu postavenú na negatívnej emócii a nenávisti voči všetkému a všetkým naokolo. Nepovažujem to za správne rozumom ani srdcom. Chceme vybudovať hnutie, ktoré bude dávať ľuďom pozitívnu emóciu a nádej do budúcna. Ktoré zabezpečí prosperitu v modernom svete, ale zároveň stabilitu v overených spoločenských hodnotách.

Vzdal si sa mandátu poslanca NSK, čo znamená, že si sa vzdal jedného platu. Bolo to nutné? 

Áno, po zvolení za europoslanca som sa vzdal mandátu poslanca v Nitrianskom samosprávnom kraji. Zákon síce nezakazuje byť súčasne europoslancom aj krajským poslancom, ale prišlo mi to vyslovene trápne a nedôstojné takto nasilu zastávať dve funkcie.

Je možné sedieť na dvoch alebo troch stoličkách a udržať zároveň kvalitu svojej práce?

Za istých okolností – keď sa dané funkcie navzájom komplementárne dopĺňajú – to možné je. Niekedy je napríklad prínosom, keď má mesto alebo obec svojho primátora/starostu aj v krajskom zastupiteľstve, kde môže rozhodovať o projektoch alebo opravách krajských ciest, kultúrnych zariadení či domovoch sociálnych služieb vo svojej obci. Ale spravidla sa na dvoch stoličkách plnohodnotne sedieť nedá, obzvlášť ak sú tieto funkcie úplne nesúvisiace, napríklad krajský poslanec v Nitre a europoslanec v Bruseli. Preto som sa mandátu krajského poslanca vzdal. Polovičná robota nemá význam.

Do očí mi nikto nepovedal, že som "nácek"
Stalo sa ti, že si stretol človeka, ktorý ti do očí povedal, že si „nácek“?

Nie. To sú väčšinou len silné reči vytvárané niekde za klávesnicou doma v obývačke. Raz sa mi však stalo, že niekto v Bratislave na okoloidúcom aute na nás niečo zakričal, a potom plným plynom utekal preč. Taký zbabelý hrdina.

Sledujú novinári tvoju prácu v europarlamente? Ak áno, ktoré médiá sa o to skutočne zaujímajú?

Myslím, že sledujú a veľmi pozorne, pretože prinášam informácie z úplne inej perspektívy ako mainstream. Avšak nemajú o nej dovolené informovať, lebo majitelia médií, pre ktoré pracujú, razia liberálny svetonázor. Našťastie, s postupom času pribúda tzv. alternatívnych médií, ktoré píšu naozaj slobodne a objektívne. Ľudia už vnímajú, že tie klasické masmédiá sú úplne zmanipulované a nedá sa im veriť, tak hľadajú pravdu inde.

O rok máme komunálne voľby. Občania sa už dávno pýtajú napríklad aj to, či bude mať Nitra jedného dňa celoročné kryté kúpalisko? Občanov tiež už roky trápi stav pešej zóny. Taktiež mestský park na Sihoti. Patrí medzi najväčšie mestské parky na Slovensku. Občania si všímajú chýbajúcu sochu ženy, ktorá chráni hrajúce sa deti ako spomienka na 2.svetovú vojnu. Nielen historická fontána so žabkami potrebuje rekonštrukciu. Rozbité chodníky, uzavretý most cez jazierko a pod. V čom je problém?

Nitra by si zaslúžila oveľa viac, ako mať jedno slušné celoročné kúpalisko, upravený park či pešiu zónu. Tiež v Nitre žijem a vnímam množstvo problémov, s ktorými mesto zápasí – najmä pod vedením súčasného „progresívneho“ primátora. Mesto má peňazí dosť, pobralo si nové úvery, ľuďom zdvihli poplatky… Ale vidíte, namiesto investovania do rozvoja mesta zdvihol primátor radšej plat sebe a svojim ľuďom, pričom polovicu času aj tak trávi vysedávaním v parlamente a riešením svojich vlastných problémov v rozpadajúcej sa Kiskovej strane Za ľudí. Takto sa dopredu nepohneme…

Toto všetko však budú témy pre nadchádzajúce komunálne voľby, do ktorých sa iste veľmi aktívne zapojíme. Už teraz máme aj v rámci Nitry viacero špičkových ľudí, ktorí by sa vedeli mestu venovať celým srdcom. Ale s ich predstavovaním zatiaľ nechcem predbiehať, všetko má svoj čas, každé snaženie na tejto zemi.

Pripravila Brigita Tarinová, foto arch.

Reagovať na článok môžete na redakcia@nitranoviny.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články