23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Divadlo Astorka Korzo ’90 uvedie v Prahe dve predstavenia

Bratislavské Divadlo Astorka Korzo ’90 sa opäť predstaví v metropole Českej republiky. Vo Švandovom divadle na Smíchově na podujatí Dni Astorky v Prahe uvedie dnes (2. 6.) inscenáciu hry britského dramatika Lionela Goldsteina Halpern a Johnson, v ktorej sa českému publiku predstavia Milan Kňažko a Vlado Černý. Diváci v Prahe si o deň neskôr (3. 6.) budú môcť pozrieť aj titul režiséra Romana Poláka Dni a noci vášne. V Polákovej autorskej hre „o hľadaní odpustenia a lásky“ účinkujú Ady Hajdu a Anežka Petrová. TASR o tom informovala dramaturgička Andrea Dömeová.

„V roku 2023 si pripomíname vznik samostatných republík po rozpade ČSFR. Napriek rozdeleniu Československa sa umelci stále stretávajú na rôznych spoločných kultúrnych platformách a majú záujem o dianie v krajine svojho najbližšieho suseda. Dôkazom je aj naše pravidelné účinkovanie v Prahe, ktoré sa začalo pred 20 rokmi,“ uvádza Astorka k svojim pražským predstaveniam. Súčasťou hosťovania sú aj sprievodné podujatia, diskusie s tvorcami či prezentácia slovenskej divadelnej literatúry vo foyeri Švandovho divadla.

„Každé divadlo je niekde doma. Je ukotvené v krajine, v meste, v národe. Je určené v prvom rade pre svojich divákov. Doma. Zároveň však má každé divadlo potrebu porovnávať sa s divadlom v iných krajinách. Chce byť domáce, ale aj svetové,“ komentoval Dni Astorky v Prahe režisér a umelecký šéf divadla Ondrej Spišák. „Aj my chceme ukázať, aké kvalitné divadlo sa u nás robí, a zároveň sme zvedaví, ako ho budú vnímať inde ako u nás doma. Čechy nie sú pre nás zahraničie, ale od rozdelenia štátu sa kultúra každého z našich národov vyvíja svojím tempom, svojím smerom. Mať možnosť hrať tam, ale aj občas privítať ich divadlo u nás, je dôležité, inšpirujúce a príjemné,“ dodal k pravidelnému hosťovaniu divadla z Bratislavy v českej metropole, ktoré sa odohráva od roku 2003.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x