11.5 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Deň veteránov: Pripomenuli si ho aj zamestnanci britskej automobilky v Nitre


Nitra, 11. novembra 2021 – Dnešný deň je známy aj ako Deň vojnových veteránov a pripomína, že presne pred 103 rokmi bolo podpísané prímerie, ktoré ukončilo dovtedy najkrvavejší vojnový konflikt, aký ľudstvo poznalo, prvú svetovú vojnu.

Jej obete si dnes pri Pamätníku padlých hrdinov v Mestskom parku na Sihoti v Nitre uctil aj výkonný riaditeľ Jaguar Land Rover Russell Leslie spolu s ďalšími členmi vedenia britskej automobilky.

Deň veteránov: Pripomenuli si ho aj zamestnanci britskej automobilky v Nitre


„11. november je u nás v Spojenom kráľovstve známy ako „Remembrance Day“, teda Deň pripomínania a jeho tradícia vznikla v roku 1919 v Londýne. Ľudia si v tento deň pripnú na odev červený kvet divého maku, aby tak vyjadrili úctu a smútok nad stratenými ľudskými životmi, ale aj ako spomienku na všetkých členov ozbrojených zložiek, ktorí nasadzujú svoje životy za svoju vlasť a spoluobčanov. Silné ľudské hodnoty nás spájajú rovnako, nech žijeme v Spojenom kráľovstve alebo ako ja, tu, na Slovensku,“
 uviedol Russell Leslie.

Automobilka sa po prvý raz zapojila aj do kampane mimovládnej organizácie Post Bellum, ktorá uchováva spomienky, aby sa nimi inšpirovala súčasná generácia. Zamestnanci mali k dispozícii informačné letáky a samozrejme aj makový kvet, ktorý si mohli pripnúť v rámci zbierky pre Post Bellum.

Pamätník padlých hrdinov v Mestskom parku na Sihoti patrí k prvým pamätníkom svojho druhu postaveným na území Slovenska. Vytvoril ho v roku 1918 známy sochár Alexander Finta, ktorého diela sú uchovávané aj v zbierkach Metropolitan Museum of Art v New Yorku.


Prvá spomienka na Deň prímeria sa konala v roku 1919 v Buckinghamskom paláci v Londýne rok po jeho podpise. Anglický kráľ Juraj V. vtedy usporiadal „banket na počesť prezidenta Francúzskej republiky“ a na druhý deň ráno sa v areáli paláca uskutočnili dve minúty ticha ako prejav úcty nielen k obetiam vojny, ale aj k tým, ktorý kvôli vojne zostali opustení.

zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články