15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

DEMOKRATI kritizujú Pellegriniho víziu o silnom štáte. Mal na to 12 rokov, odkazujú mu

„Je pekné od bývalého poslanca NR SR, predsedu NR SR, podpredsedu NR SR, bývalého ministra, štátneho tajomníka a bývalého premiéra Petra Pellegriniho, že sa ako opozičný politik začal zaujímať o problémy Slovenska. Je to žiaľ neskoro,“ vyjadril na na jeho adresu Eduard Heger.

„On a jeho družina mali 12 rokov na to, aby svoje vízie o silnom štáte uviedli do praxe. Mohli odkúpiť späť všetko, čo bolo na Slovensku sprivatizované. Mali na to všetky nástroje – jednofarebnú vláda, zdroje, oddaných koaličných partnerov, ekonomický rast.
Urobili však pravý opak. Odovzdali krajinu úzkej skupine ľudí, ktorí si tu robili čo chceli. Jeho predstava o energetickej bezpečnosti Slovenska bola závislosť na ruskom plyne a rope. My sme krajinu tejto závislosti zbavili. Diverzifikovali sme zdroje ropy a plynu a spolupracujeme so serióznymi partnermi, ktorí nie sú vojnoví agresori. Slováci platia za energie najmenej z celej EÚ. Pomohli sme firmám, samosprávam, školám. Jednoducho všetkým, ktorí to potrebovali,“ uviedol dnes.

HLAS presadzuje silný štát s posilneným vlastníctvom v energetických podnikoch

„Expremiér za stranu Smer a aktuálny predseda strany Hlas Peter Pellegrini predniesol sériu návrhov, ktoré vraj majú za cieľ zvýšiť vplyv štátu v Slovenských elektrárňach (SE), a. s,“ pokračoval v kritike K. Hirman.

„Hneď na úvod chcem zdôrazniť, že načasovanie a hlavne obsah TB považujem za možný pokus zmariť dohodu o vytvorení dlhodobých výhodných cenových podmienok dodávok elektriny do roku 2027 pre slovenské domácnosti a všetkých ostatných odberateľov. Ak by sa teda predstavy Hlasu a pána expremiéra Pellegriniho naozaj aplikovali, tak by výsledky pre našu krajinu a občanov boli veľmi negatívne. V roku 2015 to bola práve vláda Róberta Fica, ktorej boli súčasťou aj dnešní predstavitelia strany Hlas na čele s Petrom Pellegrinim a ktorá nevyužila možnosť prevziať od talianskej spoločnosti Enel kontrolu nad Slovenskými elektrárňami. Naopak, umožnili vstup česko-slovenskej skupine EPH, ktorá za vlád Smeru vstúpila aj do iných slovenských plynárenských podnikov. Bol to teda práve Smer a Hlas, ktorí ponúknuté možnosti navýšenia vlastníckej kontroly štátu vo väčšine energetických podnikov za svojho vládnutia nevyužili! Pričom na to mali v pokojných časoch aj dostatok finančných prostriedkov.

– Táto vláda, a ja od môjho nástupu na MH SR, sme v čase bezprecedentnej energetickej krízy nielen dokázali poskytnúť domácnostiam, ale aj všetkým ostatným odberateľom, účinnú pomoc s cenami energií; a súčasne sme stabilizovali situáciu v SE a SPP, ako aj ďalších energetických slovenských podnikoch, kde má štát ako akcionár rozhodujúci alebo významný podiel.

– Súčasnej vláde SR a MH SR sa navyše podarilo spolu so SE vytvoriť až do roku 2027 mechanizmus na udržanie veľmi výhodných cien elektrickej energie pre domácnosti, ktoré vďaka tomu už dnes patria k najnižším v EÚ. Súčasne sa nám na rovnaké obdobie podarilo vytvoriť výhodný cenový rámec pre dodávky elektriny aj všetkých ostatných odberateľov, ktorí o tento prejavia záujem.

Toto je ukážkové efektívne uplatnenie pozície štátu, ktoré doteraz neurobila žiadna vláda – ani Pellegriniho a ani Ficove vlády.

– Rovnako naša vláda spolu s vedením SPP a ďalšími významnými dodávateľmi plynu, spoločnosťami ZSE a VSE – kde má štát väčšinový podiel, ako aj so spoločnosťou Nafta, zabezpečila dostatočné objemy plynu pre ďalšiu vykurovaciu sezónu.

– Taktiež sme prostredníctvom štátneho teplárenského holdingu zabezpečili plynulé a cenovo dostupné dodávky tepla pre Bratislavu, Košice a ďalšie mestá na Slovensku.

Profesionálny a odborný prístup našej vlády a MH SR pod mojim vedením k riešeniu energetickej krízy a k zabezpečeniu dostupnej energie aj pre budúce roky ukazujú zásadný rozdiel oproti prázdnej propagande a sľubom Smeru, Hlasu a iných politických strán. Ukazuje sa, že aj vláda a ministri s dočasným poverením a s ohraničenými právomocami, môžu pre krajinu a všetkých občanov urobiť a priniesť veľmi užitočné výsledky. Stačí len tvrdo pracovať a vedieť, ako na to,“ uviedol Hirman.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x