24.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Mimoparlamentná SNS ide do volieb spoločne so stranou Život – Národná strana

Mimoparlamentná SNS ide do volieb spoločne so stranou Život – Národná strana. Informovali o tom ich predsedovia Andrej Danko (SNS) a Tomáš Taraba (Život-NS) na stredajšej tlačovej konferencii. Nezlučujú sa, nevytvárajú koalíciu, ale spoločnú kandidátnu listinu. Jej lídrom bude Danko. Avizoval rokovania aj s ďalšími stranami, cieľom je vytvoriť po voľbách stabilnú vládu.

„Spájanie národných, kresťanských a sociálnych síl sa stáva realitou,“ uviedol Danko s tým, že Tarabova strana bude na kandidátnej listine SNS. Ozrejmil, že v rámci spoločnej kandidátky vytvoria dohody s jednotlivými osobami na kandidátnej listine. Dodal, že rokujú aj s ďalšími subjektami, ktoré sa pohybujú v prieskumoch pod piatimi percentami. Zamedziť chcú tomu, aby v septembrových voľbách neprepadli hlasy národných, kresťanských a sociálne cítiacich voličov. Danko podčiarkol potrebu zostavenia stabilnej vlády po voľbách. Poukázal na situáciu v uplynulých troch rokoch. Hovorí o hlbokej spoločenskej a ekonomickej kríze, deštrukcii štátu a ohrození demokracie. Stabilná vláda po voľbách môže byť podľa Danka nádejou pre Slovensko na spoločenské zmeny. Ak by sa SNS nedostala do parlamentu, podľa lídra národniarov by mohlo byť veľmi ťažké vládu zostaviť. Taraba ocenil, že Danko si uvedomil politickú zodpovednosť SNS. Pripomenul jej dlhoročnú tradíciu. Deklaroval, že nechcú Slovensko dostať zo západných štruktúr, ale chcú hájiť jeho záujmy. Poukázal pritom na zadlžovanie Slovenska. Vo voľbách sa podľa neho rozhodne, či bude ďalej vládnuť typ politikov, ktorí škodia Slovensku a „urobili si z neho trampolínu na medzinárodnú kariéru“.

Dlhodobá spolupráca SMERu s Jednotou dôchodcov bude pokračovať ešte intenzívnejšie

Priblížil, že jednotlivé miesta na kandidátke a podmienky v rámci kampane budú zahrnuté v individuálnych dohodách. Avizoval, že napríklad Filip Kuffa bude okolo 20. miesta a Štefan Kuffa (obaja Život) okolo 30. miesta. Pri tvorbe kandidátky podľa jeho slov netlačia na prvých desať miest. Rozložením osobností chcú ukázať, že spájanie je dôležitejšie. Danko doplnil, že jednotlivé dohody sa budú týkať len kampane, keďže zákon nedovoľuje viazať mandát poslanca. Je však presvedčený, že po voľbách vytvoria stabilný poslanecký klub. Čo sa týka financovania kampane, zriadený majú transparentný účet. Nepovedal zatiaľ, s ktorými ďalšími subjektami rokujú. Podotkol však, že nie je tajomstvom ich rokovanie s Národnou koalíciou či lídrom strany Slovenský patriot Miroslavom Radačovským.

Taraba si na spoločnej kandidátke vie predstaviť aj nezaradenú poslankyňu Národnej rady (NR) SR Romanu Tabák, ale aj bývalú poslankyňu Martinu Šimkovičovú. Ozrejmil, že podľa dohody na konci dňa kandidátnu listinu tvorí predseda SNS, avšak strana Život sa bude vyjadrovať k jednotlivým osobnostiam či stranám. Danko dodal, že ani s jednou ešte nerokoval. Tabák pre TASR reagovala, že s Dankom ani Tarabom zatiaľ nerokovala. „Ak sa rokovania medzi mnou a SNS uskutočnia, budeme vás informovať,“ dodala. Spájanie národných síl na kandidátke SNS považuje za sympatické a podporuje ho. Danko chcel vytvoriť blok opozičných strán a volal po spolupráci so Smerom-SD a Hlasom-SD. Blok napokon nevytvorili. Smer-SD a Hlas-SD avizovali samostatný postup do predčasných volieb. Smer-SD v reakcii na tlačovú konferenciu SNS uviedol, že tento integračný proces sleduje s porozumením. „Ide o dôležitý moment v snahách vytvoriť po parlamentných voľbách silnú sociálnu a národne orientovanú vládnu koalíciu, čo je veľmi dôležité pre budúcnosť Slovenska,“ uviedol za stranu Ján Mažgút.

(tasr, nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x