12 C
Nitra
pondelok, 18 marca, 2024

Čína predstavila mierový plán pre Ukrajinu, ktorý obsahuje 12 základných zásad. Fico sa stretol s jej veľvyslancom

Vedenie strany SMER – SSD dnes, v deň prvého výročia vojnového konfliktu na Ukrajine absolvovalo stretnutie s delegáciou čínskeho veľvyslanca na Slovensku. Predseda strany Robert Fico zopakoval postoje strany, ktoré sú jednoznačne orientované na mierové riešenie tohto konfliktu. SMER principiálne odmieta vojenskú pomoc Ukrajine, pretože je presvedčený, že táto vojna sa nedá vyhrať, nie je totiž možné v konvenčnej vojne poraziť jadrovú veľmoc. Ďalšie zbrojenie Ukrajiny bude viesť k eskalácii napätia a zbytočným stratám na ľudských životoch. Najlepšie riešenie podľa R. Fica je, aby si sadli najväčšie mocnosti za okrúhly stôl a našli riešenie, ktoré budú Rusku garantovať určité bezpečnostné záruky, ale tiež určitú suverenitu Ukrajiny ako takej.

Dnes Čína predstavila mierový plán pre Ukrajinu, ktorý obsahuje 12 základných zásad. Keďže R. Fico chcel ďalšie informácie, požiadal o stretnutie veľvyslanca Číny na Slovensku aj s jeho delegáciou. Skonštatoval, že je mimoriadne dôležité, že taká veľmoc ako Čína vstupuje do hry a má záujem riešiť konflikt na Ukrajine mierovou cestou. Stotožnil sa tiež so slovami bývalého amerického prezidenta D. Trumpa, ktorý dnes vyhlásil, že v USA sú vojnoví štváči, ktorých treba odstrániť. Povedal, že keby bol prezident USA, vojna skončí za 24 hodín.

Žiaľ, na stole nie je mierový plán EÚ, ktorá je síce mierový projekt, no vyzerá skôr ako inštitúcia, ktorá ponúka vojnové plány. Vyhlásenia jej lídrov totiž naznačujú, že EÚ slepo podporuje politiku USA, pokiaľ ide o ďalšiu vojenskú pomoc vo vzťahu k Ukrajine. Robert Fico pripomenul, že zahraničnopolitická orientácia jeho strany je orientovaná na EÚ a NATO, no napriek tomu môže mať kritické pohľady a suverénne postoje, keďže jeho úlohou nie je opakovať to, čo hovorí mainstream.

Predseda SMERu urobil teda sumár pri príležitosti smutného prvého výročia. „Každá vojna je nespravodlivá. SMER – slovenská sociálna demokracia hneď v prvý deň vojnového konfliktu povedal, že použitie vojenskej sily nesplnilo náležitosti medzinárodného práva. Rovnako hovoríme, že táto vojna má nejaké príčiny. My na rozdiel od iných pozeráme naspäť a vieme, čo sa dialo v roku 2014 v časti Ukrajiny, kde dnes prebieha najvýznamnejší konflikt. Sme politická strana, ktorá od samého začiatku trvala tvrdo na pomoci Ukrajincom, pokiaľ ide o humanitárnu pomoc. Sme za okamžité prímerie. Sme za to, aby si veľmoci sadli a prvá veľmoc, ktorá začala hovoriť takto otvorene je Čína a my to v strane SMER – slovenská sociálna demokracia musíme privítať. A ak do toho ešte vložíme aj slová Donalda Trumpa, tak dúfajme, že sa nám trošku svitá na lepšie časy,“ povedal.

Podpredseda strany Juraj Blanár dodal, že pre SMER je dôležité mať jasný postoj v zahraničnej politike a rovnako dôležité je komunikovať o tomto postoji s tými, ktorí sú relevantní hráči. Pripomenul, že SMER od začiatku konfliktu nerozdeľoval ľavú alebo pravú stranu a komunikoval so všetkými diplomatmi relevantnými na území SR.

YouTube video

Ľuboš Blaha je presvedčený, že na Slovensku sa vytvorili dva tábory, tábor vojny, zbrojenia, eskalácie, rusofóbie a nenávisti a tábor mieru. Tábor, ktorý zastáva SMER – SD, deeskalizácie, zmierňovania napätia, mierových rokovaní. Je presvedčený, že treba počúvať aj čoraz hlasnejšie hlasy v EÚ, ktoré prichádzajú od významných intelektuálov a od občianskej spoločnosti, nie od lídrov. Tiež pápež František vyzýva prímerie, čo by mali vypočuť katolíci žijúci na Slovensku. „Musíme si vedieť vybrať medzi vojnou a mierom a musíme si vybrať mier.“ Pýta sa, prečo nepočúvame krajiny ako Čína, India, Juhoafrická republika, Vietnam, Pakistan, Irán, Kazachstan, krajiny, kde žije vyše 100 miliónov ľudí. A to sa bavíme skoro o polovici sveta.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x