13.1 C
Nitra
nedeľa, 18 februára, 2024

Česko proti biede. Na Václavskom námestí protestovali tisícky ľudí (video)

Tisícky ľudí sa zišli v sobotu v hornej časti Václavského námestia. Demonštráciu nazvanú Česko proti biede organizoval Henrich Rajchl s podporou senátorky Jany Zwyrtek Hamplovej.

Niekoľko stoviek demonštrantov sa po skončení oficiálnej demonštrácie presunulo pred Národné múzeum, kde žiadali zloženie ukrajinskej vlajky. Polícia ich vyzvala na odchod, na mieste sú ťažkoodenci, ktorí zablokovali vstup do múzea. Došlo k niekoľkým strkaniciam, uviedli ceskenoviny.cz (ČTK).

Záznam demonštrácie odvysielala Raptor – TV.cz.

Mnoho účastníkov držalo české vlajky, niektorí mali transparenty žiadajúce demisiu kabinetu. Po Opletalove ulici ľudia stáli po celej šírke námestia, pod ňou už bol dav redší. Desiatky ľudí protest sledovali z priestoru pred vchodom do Národného múzea. Na transparentoch mali ľudia tiež nápisy ako „Preč s Fialovým šaškostrojom“, „Odierajú štát, sebe pridávajú“ alebo „Stop vojne, stop NATO“. Pískali na píšťalky, skandovali „Hanba!“, „Demisiu!“ alebo „Šmejdi“. Polícia na otázku ČTK nechcela odhadovať počet účastníkov, zhruba o 15.30 h uviedla, že nezaznamenala žiadne konflikty.

Pochod za mier v NITRE (foto)

„Nikto nemá právo nám brať náš štát, nikto nemá právo zneužívať politické funkcie,“ povedal Bohumír Dufek, predseda Asociácie samostatných odborov. „Preto budeme musieť siahnuť aj k nátlakovým akciám a hľadať určitú alternatívu,“ uviedol. Vyzval tiež na zablokovanie skladov supermarketov, pokiaľ nezmení svoju cenovú politiku, informovali ceskenoviny.cz.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislých) uviedla, že u niektorých kolegov v hornej komore Parlamentu začína získavať ohlas. Hovorila tiež o tom, že aj pre politikov a najvyšších ústavných činiteľov platia pravidlá a právny poriadok. „Naším hlavným mestom nie je ani Brusel, ani Washington, ani Moskva, ani Kyjev, naše hlavné mesto je Praha a naša krajina sa volá Česká republika,“ poznamenala.

Ďalej vystúpili napríklad právnik Tomáš Nielsen, choreograf Peter Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun, bývalá senátorka Alena Dernerová, cez video poslali odkaz epidemiológ Jiří Baran alebo lekár a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Usporiadatelia museli niekoľkokrát vyzvať demonštrantov, aby uvoľnili postranný priestor na námestí, lebo niekto skolaboval a nemohla sa k nemu dostať sanitka.

Strana PRO, ktorá vznikla vlani, adresovala list vláde, v ktorej ju okrem iného vyzvala, aby zamedzila prevádzkovateľom sociálnych sietí obmedzovanie slobody slova, alebo aby zaviedla zákonnú povinnosť médií poskytovať objektívne a vyvážené informácie. Kabinet by mal podľa predstáv PRO získať pod stopercentnú kontrolu firmu ČEZ, v ktorej teraz drží zhruba 70 percent akcií, štát by mal tiež opustiť systém obchodovania s emisnými kvótami.

(zdroj: raptor.tv, ceskenoviny.cz)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x