11.5 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

Českí politici si v týchto ťažkých časoch POLEPŠIA!

Českým poslancom a senátorom vzrastie od januára mesačný plat o 5500 korún (217 eur). Ministri si polepšia o 10.500 korún (415 eur) mesačne, prezident ČR o takmer 18.000 korún (711 eur). S odvolaním sa na najnovšie dáta štatistikov o tom v sobotu informovala Česká televízia.
      Platy ústavných činiteľov nadviazali na priemernú mzdu v českej ekonomike a rastú na rozdiel od platov učiteľov, policajtov či hasičov automaticky. Premiér ČR Andrej Babiš (ANO) navrhol v lete platy politikov zmraziť, poslanci sa ale zákonom odmietli zaoberať. Okrem iného s argumentom, že ho premiér predložil neskoro.
      Premiér svoj návrh zdôvodnil tým, že príjmy poslancov sú nadštandardné a zvýšenie si nezaslúžia. „Ale ako sa hovorí, kapry si rybník nevypustia,“ dodal.
      Predseda poslaneckého klubu ODS a prvý podpredseda strany Zbyněk Stanjura konštatoval, že ak by Babiš ako „majiteľ hnutia ANO“ chcel, tak svoj návrh dokáže zaradiť a prehlasovať.
      Platy politikov by mali od januára vzrásť o šesť percent. O rovnaké percento im štát zvýši aj ich náhrady. Šesť percent navyše dostanú aj sudcovia alebo prokurátori. Štát za vyššie platy ústavných činiteľov v budúcom roku zaplatí navyše celkovo 650 miliónov korún (25,7 milióna eur).

Českí politici si v týchto ťažkých časoch POLEPŠIA!
Foto: trend.sk


      Naopak, väčšine ďalších ľudí, ktorí pracujú pre štát, ešte nedávno hrozilo, že im vláda platy zmrazí. Vo štvrtok však vládnuce hnutie ANO oznámilo, že bude presadzovať rast platov štátnych zamestnancov o predpokladanú infláciu, teda o 3,5 percenta.
      Okrem koalície Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pritom zástupcovia všetkých ostatných snemovných strán tvrdia, že si mali politici aj pre budúci rok platy zmraziť. Podľa nich to malo byť úsporné gesto v čase, keď štát hospodári so stomiliardovými deficitmi.
      „Myslím si, že tá solidarita samozrejme musí ísť naprieč všetkými vrstvami. To znamená, že ani politici by si v tejto dobe nemali zvyšovať svoje platy,“ povedal predseda hnutia STAN a poslanec Vít Rakušan.
      Predseda hnutia SPD a podpredseda snemovne Tomio Okamura uviedol, že SPD pred tromi rokmi navrhlo zmrazenie platov politikov na celé volebné obdobie. „Pred tými tromi rokmi nás žiadna iná strana v tomto nepodporila,“ dodal.
      Politici nechajú rásť svoje platy a zárobky ďalších ústavných činiteľov o šesť percent aj napriek tomu, že veľká väčšina snemovných strán považuje za nespravodlivé, aby ich štát zvýšil viac než platy učiteľov, policajtov, hasičov alebo vojakov.

Českí politici si v týchto ťažkých časoch POLEPŠIA!


      Tí zatiaľ môžu počítať so zvýšením príjmov o infláciu, teda o 3,5 percenta. To znamená pridanie v priemere o 1400 korún (55 eur) mesačne. „Samozrejme to vôbec nie je spravodlivé,“ povedala predsedníčka rozpočtového výboru snemovne Miloslava Vostrá (KSČM).
      Žiadna z deviatich strán zastúpených v končiacej snemovni ale ani nenavrhla, aby sa politici na poslednej schôdzi zmrazením svojich platov hoci len zaoberali, a vyradili návrh z programu schôdze, ktorá sa skončila v piatok.
      Základný plat českého poslanca či senátora by mal v budúcom roku predstavovať 96.700 korún (3823 eur) mesačne, teda o 5500 korún (217 eur) viac ako dnes.
      Mesačný plat predsedu parlamentného klubu alebo šéfa parlamentného výboru by mal byť 135.500 korún (5357 eur), takmer o 8000 korún (316 eur) viac ako tento rok.
      Plat ministra alebo podpredsedu parlamentnej komory by mal činiť 183.700 korún (7262 eur), teda o 10.500 korún (415 eur) viac ako dnes.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články