-2.4 C
Nitra
nedeľa, 23 januára, 2022

Bývanie vo vlastnom? Nehnuteľnosti budú ďalej zdražovať

Kto chce riešiť v súčasnosti vlastné bývanie, mal by sa začať v ponukách nehnuteľností orientovať čo najskôr. Záujemcom v tom nebránia ani rôzne protipandemické opatrenia či lockdown. Vďaka online priestoru a prezentáciám si už každý dokáže aspoň zbežne vyselektovať ponuky a dospieť tak k vhodnej nehnuteľnosti. Pre TASR to uviedol tajomník Realitnej únie (RÚ) SR Mojmír Plavec.
      Záujemca o nový byt či dom môže podľa neho takisto požiadať o zastupovanie realitného makléra, ktorý mu s výberom vhodného domu či bytu pomôže. „Ešte pred podpisom rezervačnej zmluvy by sa však mal záujemca snažiť navštíviť nehnuteľnosť fyzicky a objektívne vyhodnotiť aj svoje finančné možnosti. Malá ponuka na trhu pri veľkom počte potenciálnych kupujúcich síce tlačí záujemcov o byt či dom, aby sa rozhodovali rýchlo, nemali by sa však unáhliť,“ poradil Plavec.

Anna OŤAPKOVÁ: Seniori by mali mať financie na slušnú starobu, tak ako v iných štátoch


      Ceny bytov tento rok rástli a únia predpokladá, že nehnuteľnosti budú dražieť aj naďalej. Analytik RÚ SR Vladimír Kubrický poznamenal, že tento rok draželi byty v pôvodnom stave, ale aj tie po kompletnej rekonštrukcii. Stavebné materiály zaznamenali rekordné nárasty cien, na cenách bytov po čerstvej rekonštrukcii sa to však doteraz veľmi neodzrkadlilo.

Eva ANTOŠOVÁ: Pri našom sociálnom systéme neviem, kedy pôjdem vlastne do dôchodku


      „Aj preto je napríklad v Bratislave cenový rozdiel medzi starším dvojizbovým bytom po kompletnej rekonštrukcii a rovnakým bytom v pôvodnom stave len 10,7 %, pri trojizbovom dokonca 5,2 %,“ porovnal analytik. Vyčíslil, že pri trojizbovom byte s výmerou 75 štvorcových metrov (m2) vychádza rozdiel na 12.400 eur, čo neodráža súčasné náklady na kompletnú rekonštrukciu.

Bývanie vo vlastnom? Nehnuteľnosti budú ďalej zdražovať


      „Je pravdepodobné, že nožnice medzi cenami bytov v pôvodnom stave a po kompletnej rekonštrukcii sa na budúci rok viac otvoria. Vo väčšom počte sa tam totiž premietnu zvýšené náklady na čerstvé rekonštrukcie,“ uzavrel analytik.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články