22.6 C
Nitra
štvrtok, 22 augusta, 2024

Budúce mamičky: Tehotenskú dávku NEDOSTANE každá, upozorňuje poslanec Peter CMOREJ (SaS)

Od apríla tohto roku majú nastávajúce mamičky nárok na novú dávku, tzv. tehotenské. Jej cieľom je pomôcť ženám so zvýšenými výdavkami počas tehotenstva. Tehotné študentky majú v tomto období nárok na tehotenské štipendium. Ak však ide o čerstvú absolventku, tá v dôsledku nepremyslene nastaveného systému nedostane nič. A to nie je jediná nespravodlivosť, ktorú súčasný systém podpory mladých rodín prináša.

Budúce mamičky: Tehotenskú dávku NEDOSTANE každá, upozorňuje poslanec Peter CMOREJ (SaS)


      
      Tehotenská dávka a tehotenské štipendium sú novinkou v oblasti podpory rodín s deťmi. Budúce pracujúce mamičky si môžu vďaka tejto dávke mesačne prilepšiť o 215,50 až 333,90 eur mesačne, podľa výšky vymeriavacieho základu a počtu dní v mesiaci. Tehotné študentky dostávajú tehotenské štipendium vo výške 200 EUR. Tehotenské aj štipendium sa vypláca od 13. týždňa tehotenstva až do pôrodu.
      
      Jednou z podmienok na získanie tehotenskej dávky však je, že žena musí byť nemocensky poistená minimálne 270 dní za posledné 2 roky. To znamená, že musí byť zamestnaná alebo podnikať ako SZČO dostatočne dlho, aby túto podmienku splnila. A práve tu vzniká problém.
            
      Ak totiž ide o študentku, ktorá krátko po maturite či promóciách zistí, že je tehotná, na tehotenskú dávku nárok nemá. A samozrejme, ani na tehotenské štipendium, ktoré sa vypláca len do ukončenia štúdia. Ľahko sa tak môže stať, že čerstvá absolventka zostane na dlhé obdobie z pohľadu sociálnej pomoci znevýhodnená.
      
      Ako vysvetľuje Peter Cmorej, poslanec NR SR za SAS a odborník na sociálne a dôchodkové témy, tehotenská dávka sa vypláca s rovnakými podmienkami ako materské, a teda často nespravodlivo: „Ak nemáte 270 dní nemocenského poistenia za uplynulé 2 roky, dávku nedostanete. A keďže čerstvo vyštudovaná budúca mamička pravdepodobne predtým nebola zamestnaná v riadnom pracovnom pomere, dávku nedostane. Kým študentka má nárok na tehotenské štipendium, deň po doštudovaní nedostane budúca mamička nič,“  hovorí Peter Cmorej.
      
      Pre tehotnú absolventku sa tým však nespravodlivosť v systéme nekončí. Ako tehotnej sa jej bude zrejme práca hľadať omnoho ťažšie, a aj keby sa zamestnala ihneď, nesplní podmienku 270 dní nemocenského poistenia na výplatu materskej. A keďže nebude poberať materské, bude mať nárok iba na nižšiu úroveň rodičovského príspevku.
      
      Systém dávok pre rodiny s deťmi do 3 rokov veku je podľa slov Petra Cmoreja veľmi komplikovaný a nespravodlivý, a nevyhnutne vyžaduje komplexnú opravu. „Tehotenské a materské pre čerstvé absolventky je len súčasťou širšieho problému. Na jednej strane veľa žien nedostane materské, aj keď predtým pracovali, alebo ak mali rizikové tehotenstvo. Na druhej strane zo systému unikajú desiatky až stovky miliónov eur ročne, lebo ten, kto vie ako na to, si dokáže vysokú materskú umelo „vyrobiť“,“ vysvetľuje P. Cmorej.
      
      Ako teda zmeniť systém tak, aby nevznikali podobné situácie? Odborník tvrdí, že riešením by mohlo byť zrušenie podmienky 270 dní, vyššia a flexibilnejšia materská. „Pre ženy, ktoré zatiaľ príjem nemali, by sa na výpočet materskej použili náhradné vymeriavacie základy podľa dosiahnutého vzdelania ženy. Aj tieto mamičky by tak získali dávku, ktorá je približne o 50 % vyššia, ako aktuálny rodičovský príspevok. Navyše by sa materská mohla podľa rozhodnutia ženy čerpať už od 13. týždňa tehotenstva. Žiadna tehotná žena by tak nezostala bez pomoci,“ tvrdí Peter Cmorej a dodáva: „Ministerstvu práce a sociálnych vecí sme návrh na takúto zmenu systému doručili dokonca v paragrafovom znení. Zatiaľ sme však nedostali žiadne vyjadrenie.“
      
      Podpora žien už od začiatku tehotenstva formou tehotenskej dávky a tehotenského štipendia by teda mohla byť pozitívnou zmenou v oblasti podpory rodín s deťmi. Nie však v aktuálnom, často nespravodlivo nastavenom systéme.      
      
zdroj: TASR, OTS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články