23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Brezno: Na Dielničku modrotlače môžu prísť všetci záujemcovia bez rozdielu veku

Horehronské múzeum v Brezne pokračuje v sérii aktivít o modrotlači aj v druhej polovici prázdnin a 18. augusta pozýva deti, rodičov i starých rodičov na zážitkové podujatie Dielnička modrotlače. V čase od 10.00 do 13.00 h sa dozvedia, čo je to modrotlač, ako sa vyrába a vďaka aktívnej účasti spoznajú celý jej výrobný proces. TASR o tom informovala Martina Ťažká z múzea.

O odborné slovo a vedenie sa postará lektorka Lucia Dovalová, ktorá sa venuje výrobe modrotlače už niekoľko rokov a prispieva tým k jej zachovaniu.

„Som presvedčená, že je dôležité učiť mladých naše tradície, odovzdávať im poznanie predkov, upriamovať pozornosť na šikovnosť a vynaliezavosť dávnych majstrov, a v spojitosti s modrotlačou, prispieť k tomu, aby bola naďalej živá a zachovala sa pre ďalšie generácie. Zároveň môžeme hľadať aj jej význam, prínos v našom modernom svete,“ konštatovala Dovalová.

Návštevníci si počas dielničky vypočujú krátky výklad o histórii modrotlače oživený fotografiami, dozvedia sa viac o technológii vzorovania, farbenia, uvidia ukážky a z hotového mini plátenka si môžu vyrobiť modrotlačový obrázok do rámika alebo šperku. Účastníci budú mať k dispozícii všetok potrebný materiál.

Ako pripomenula Ťažká, kapacita na podujatie je obmedzená a je potrebné si miesto vopred rezervovať. Vstupné sa platí priamo na mieste.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x