26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Bratislava: Výstava Múr, ktorý rozdelil Berlín približuje osudy ľudí a národov

Dramatické osudy národov, rodín i jednotlivcov spojené s Berlínskym múrom približuje na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave open air výstava Múr, ktorý rozdelil Berlín. Koná sa pri príležitosti 60. výročia postavenia Berlínskeho múru. Potrvá do 31. augusta. TASR o tom informoval Michal Petrík, projektový manažér z Nadácie Konrada Adenauera.
      „Výstava opisuje dramatické osudy národov, rodín i jednotlivcov. Každý z týchto osudov sa spája s Berlínskym múrom rozdelenia. Na 20 plagátoch prináša množstvo zaujímavého dokumentárneho materiálu a približuje textom i obrazom historické udalosti, ako aj každodenný život v rozdelenej krajine,“ približuje Petrík.
      Pred 60 rokmi, 13. augusta 1961, začal komunistický režim vo východnom Nemecku s výstavbou Berlínskeho múru. Po 28 rokoch, 9. novembra 1989, Berlínsky múr padol. Predzvesťou jeho pádu, rovnako i komunistického režimu, boli viaceré udalosti v krajinách pod kuratelou Moskvy. Jednou z nich bola aj Sviečková manifestácia v Bratislave (25. marca 1988), potlačená vodnými delami a obuškami. Podiel Slovenska a ďalších krajín strednej Európy na páde Berlínskeho múru pripomína aj pamätník odhalený v roku 2017 v Berlíne priamo pri Berlínskom múre.
      Výstavu pripravila Spolková nadácia pre analýzu diktatúry SED v spolupráci s nemeckými novinami Bild a Die Welt. Výročie práve touto výstavbou chce pripomenúť Nadácia Konrada Adenauera a občianske združenie Nenápadní hrdinovia.

Zdroj: TASR

Foto: facebook.com

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články