20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Bratislava: V GMB otvorili výstavu o príbehu slovenskej ilustrácie

Spolu 300 ilustrácií od 65 autorov prináša výstava s názvom TOTO! je príbeh ilustrácie, ktorú v stredu (3. 5.) otvorili v Galérii mesta Bratislavy (GMB). „Ide o najrozsiahlejšiu známu prezentáciu slovenskej ilustrácie,“ približujú organizátori. „Podarilo sa dať dokopy takmer ucelený, do veľkej miery retrospektívny pohľad na vývoj slovenskej ilustrácie,“ dodáva jeden z kurátorov a ilustrátor Miloš Kopták.

Výstava na druhom poschodí Pálffyho paláca sprístupňuje v deviatich miestnostiach 225 ilustrácií zo zbierok TOTO! je galéria a 75 ilustrácií zo zbierok GMB. Spojenie mestskej a súkromnej zbierky ponúka možnosť spoznať obsahový prierez vývoja slovenskej ilustrátorskej scény 20. a 21. storočia. Výstava predstavuje, ako slovenská ilustrácia vznikala, ako sa menila v čase, a najmä kto boli výtvarní umelci, ktorí ju posunuli na unikátnu úroveň.

„Poukazuje aj na prepojenie svetov literatúry a výtvarného umenia. Predstavuje osobnosti výtvarného umenia, ktoré málokedy poznáme a zriedka identifikujeme v tirážach kníh,“ poznamenáva k výstave riaditeľka GMB Katarína Trnovská. Celú jej koncepciu prispôsobili aj detskému divákovi. „Ilustrácie sú zavesené tak, aby boli v zornom uhle mladých návštevníkov. Priestor dopĺňajú aj známe knihy, pre ktoré boli ilustrácie určené,“ dodáva galéria k výstave, ktorá má poukázať na fakt, že ilustrácia je rovnako hodnotné umelecké dielo ako obraz či socha.

Výstava potrvá do 15. októbra.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x